Kilka zasad urządzania wnętrz w domu alergika

Jeśli jesteśmy alergikami, warto poznać kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas urządzania pokoju dziennego, sypialni i łazienki w naszym domu.

Kilka zasad urządzania wnętrz w domu alergika

Pokój dzienny w domu alergika

W pokoju alergika najbardziej pożądane jest proste wyposażenie, bez ciężkich zasłon, dywanów, zbędnych mebli i bibelotów. Wybierzmy gładkie drewniane lub metalowe krzesła, dające się ścierać na mokro, szafy bez ozdób, za to ze szczelnymi drzwiami, skórzane obicia zestawów wypoczynkowych.

Unikajmy odkrytych półek, np. na książki i zabawki, oraz chropowatych powierzchni, na których będzie gromadził się kurz. W pokoju uczuleniowca, powinny się znajdować zamykane szafki lub przeszklone witryny. Nie poleca się także uprawiania roślin doniczkowych, gdyż gleba jest zawsze siedliskiem grzybni.

Sypialnia w domu alergika

Łóżko alergika wymaga specjalnej uwagi. Najlepsza będzie prosta rama z drewna lub metalu. Przyczyną uczuleń bardzo często są materace wypełnione trawą morską, bawełną i resztkami wełny, lnem lub włóknami palmowymi. W materacach gromadzą się też kurz i roztocza. Stare należy zastąpić nowymi, najlepiej z gąbki i wyposażyć w pokrowiec, który można prać.

Podobne zasady dotyczą pościeli. Poduszka powinna być wypełniona gąbką w łatwym do prania pokrowcu. Trzeba zrezygnować z pierzyn, kołder i poduszek puchowych, wełnianych i bawełnianych. Lepsze są prześcieradła lniane i kołdry z włókien sztucznych. W sypialni niewskazane są także pluszowe zabawki oraz wełniane dywany. Firany i zasłony najlepiej zastąpić montowanymi pomiędzy szybami żaluzjami lub roletami, które można prać.

Łazienka w domu alergika

Pomieszczenie to powinniśmy urządzać szczególnie rozważnie, ze względu na jego charakterystyczne cechy - ciepło i mokro. Zarówno roztoczom, jak i grzybom sprzyja temperatura 24-28°, podwyższona wilgotność i brak cyrkulacji powietrza. Znajdują tu wyjątkowo dużo pożywienia, jakim jest dla nich nasz złuszczony naskórek, którego pozbywamy się przy każdej kąpieli i osuszaniu ciała ręcznikiem.

Do układania płytek na ścianach i podłodze należy stosować kleje oraz zaprawy do spoinowania i silikony zawierające substancje zabezpieczające przed rozwojem pleśni i grzybów. Nie zaleca się tynków strukturalnych (są zbyt porowate), ani tapet winylowych.

Nie wolno również używać odświeżaczy powietrza i preparatów zapachowych, które są źle tolerowane przez alergików.

Joanna Dąbrowska
fot. Dreamstime

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT