Czym impregnować drewno w ogrodzie?

Aby drewno służyło nam przez długie lata, powinniśmy chronić je odpowiednimi środkami. Zanim przystąpimy do działania, musimy dopasować właściwy preparat - mając na uwadze przede wszystkim gatunek drewna, jego zastosowanie oraz nasze preferencje wizualne. Możemy wybierać spośród różnych artykułów - impregnatów, lakierów, lakierobejc, emalii, a nawet oleju.

Czym impregnować drewno w ogrodzie?

Impregnaty - po nałożeniu wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je i nadając pożądany kolor. Nie tworzą powłoki lakierowej. Chronią drewno przed wnikaniem wilgoci, rozwojem grzybów, blaknięciem i pękaniem na skutek działania promieni słonecznych. Preparaty przeciwogniowe zabezpieczają drewno powierzchnie przed działaniem ognia oraz zwalczają owady i larwy, które już zagnieździły się w drewnie. Impregnaty sprawdzają się bardzo dobrze na elementach wykonanych z miękkich gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk.

Lakiery - te najpopularniejsze, do malowania parkietów, nie powinny być wykorzystywane na zewnątrz, ponieważ ich powłoka wystawiona na działanie czynników atmosferycznych może pękać. W szczeliny dostanie się wówczas woda, a stąd już tylko krok do rozwoju grzybów. Dlatego na zewnątrz trzeba stosować specjalnie do tego przeznaczone lakiery, np. do odnawiania jachtów, które tworzą elastyczną powłokę.

Lakierobejce - zakrywają drobne zniszczenia i chronią drewno, nie pozbawiając go pierwotnego piękna. Najczęściej barwią drewno na kolor zielony, niebieski lub brązowy, ale nie dają kryjącej powłoki, tylko transparentną, podkreślającą naturalny rysunek słojów. Lakierobejce nadają się do ochrony twardszych odmian drewna, np. dębowego.

Emalie - są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nadać drewnianym przedmiotom konkretny kolor. Pokrywają one powierzchnie jak farba, jednocześnie impregnując je i zabezpieczając. Zastosowanie emalii może również pomóc w zakryciu drobnych zadrapań lub zniszczeń. Najczęściej stosowane są do odnawiania malowanych wcześniej mebli, sztachet ogrodzeń czy pergoli. Rzadko używane są do nawierzchni tarasu - nie są aż tak odporne na uszkodzenia, jak impregnaty, lakierobejce czy oleje.

Oleje - wnikają głęboko w drewno, chroniąc je przed wchłanianiem wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni i innych grzybów. Z powodzeniem mogą służyć do ochrony drewnianych elementów na zewnątrz. Zastosowane z impregnatem gruntującym sprawią, że drewno będzie cieszyć nasze oczy przez długie lata.

Joanna Dąbrowska
fot. Styl-Bet

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT