Schody gotowe - kształt, konstrukcja i materiał

Po wyborze lokalizacji na schody gotowe, kolejnym ważnym etapem jest wybór kształtu schodów. Wyróżnia się modele jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe (rzadko spotykane wśród schodów gotowych), łamane, zabiegowe i spiralne. Na jakie się zdecydować?

Schody gotowe - kształt, konstrukcja i materiał

To nie tylko kwestia gustu. Schody powinny się podobać, ale jednocześnie muszą pasować do wnętrza i być funkcjonalne. W większych pomieszczeniach, sprawdzą się schody o bardziej skomplikowanych kształtach, masywne, z ozdobną balustradą. Na mniejszych metrażach, lepiej zamontować schody prostsze, ażurowe (bez podstopnic), które nie przytłoczą otoczenia i zajmą mniej miejsca. W domach o niewielkiej powierzchni, dobrze wyglądają na przykład schody spiralne, choć nie są one zbyt wygodne, a ponadto są niebezpieczne dla małych dzieci.

Schody różnią się też konstrukcją. Elementem nośnym mogą być boki (policzki) schodów, belka centralna ustawiona w osi ich biegu lub - w modelach spiralnych - słup nośny, przymocowany do stropów dołem i górą. Ostatnio dużą popularnością cieszą się schody bolcowe (półkowe), przytwierdzane z jednej strony bezpośrednio do ściany, bez widocznych elementów konstrukcyjnych.

Najpopularniejsze konstrukcje schodów: policzkowe (a), oparte na belce centralnej (b), spiralne ze słupem nośnym (c), półkowe (d)

Najpopularniejsze konstrukcje schodów: policzkowe (a), oparte na belce centralnej (b), spiralne ze słupem nośnym (c), półkowe (d)

Drewno, metal i szkło

O atrakcyjności schodów w dużej mierze przesądza materiał, z jakiego są wykonane. Schody gotowe produkuje się najczęściej z drewna, metalu i szkła lub z kilku tych materiałów naraz.

Schody drewniane

Najpopularniejszym budulcem schodów gotowych jest drewno. Cenione za naturalność, pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Najczęściej wykorzystuje się takie gatunki, jak buk, jesion, dąb, brzoza, klon, modrzew, sosna i świerk. Bardziej zasobni inwestorzy mogą zdecydować się na ekskluzywne schody z bardzo trwałego drewna egzotycznego: teku, iroko, sapeli, merbau czy jatoby.

Największą popularnością cieszą się schody drewniane policzkowe. Zbudowane są z dwóch bocznych belek policzkowych i stopnic - nakładanych na nie lub wsuwanych w wyfrezowane w bokach otwory. Pod tymi elementami mogą znajdować się podstopnie, choć spotyka się również schody bez tych elementów - takie rozwiązanie nadaje schodom i wnętrzu lekkości. Innym wariantem są schody dywanowe, w których stopnie i podstopnie połączone są ze sobą przy krawędzi. Dzięki temu wyglądają tak, jakby powstały z jednego kawałka drewna.

Część inwestorów wybiera schody spiralne, ze słupem nośnym i rozmieszczonymi wokół niego wachlarzowo stopniami. Wyglądają bardzo efektownie i zajmują mało miejsca, ale - jak wspomniano - są niewygodne. Trudno na przykład wnieść po nich większe meble. Kolejny typ to schody drabiniaste. Są one ażurowe i składają się z dwóch belek policzkowych i przymocowanych do nich stopnic. Z uwagi na duży kąt nachylenia (do 60º), służą zwykle jako element pomocniczy, prowadzący do rzadziej użytkowanych pomieszczeń (strych).

Schody metalowe

Metal jest materiałem, z którego można wykonać schody o najbardziej skomplikowanych formach. Zwykle więc mają kształt spiralny, choć spotyka się też biegi proste lub zabiegowe. Stal jest łatwa w formowaniu, ale ma zasadniczą wadę: jest zimna, a ponadto nie tłumi odgłosów stąpania. Dlatego często konstrukcje ze stali wyposażone są w stopnie wykonane z innych materiałów - drewna, kamienia czy szkła. Takie schody bardzo dobrze pasują do nowoczesnych wnętrz. Jeśli jednak zdecydujemy się na elementy kute, będą one wyjątkową ozdobą także bardziej udekorowanych pomieszczeń.

Schody szklane

Tego typu schody mają zazwyczaj konstrukcję ze stali (która jest mniej lub bardziej widoczna), a szklane są tylko stopnie (ewentualnie też balustrady). Opierają się na stalowych policzkach lub stalowej belce centralnej. Ostatnio bardzo modne są schody szklane półkowe bez balustrad, w których konstrukcja nośna jest praktycznie niewidoczna.

Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, dodając im lekkości. Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo - stopnie wykonane są z bezpiecznego szkła warstwowego laminowanego.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Schody Prudlik
film: Demo-Projekt

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT