Biblioteka

Bramy i furtki

Dodano: 29 marca 2011

Można zamówić bramy i furtki o dowolnych wymiarach. Bramy najczęściej mają szerokość od 2,4 do 3,5 m i wysokość od 1,0 do 3,0 m. Furtki mają szerokość 0,9 lub 1,0 m i wysokość 1,25-3,0 m. Bramy i furtki zwykle umieszcza się w jednej linii z ogrodzeniem.

Bramy i furtki
Spis treści
» Bramy wjazdowe
» Bramy metalowe
» Bramy drewniane
» Automatyka bram wjazdowych
» furtki metalowe i drewniane
   »Pokaż wszystko

Na wąskiej ulicy może okazać się konieczne cofnięcie w głąb działki. Usytuowanie bramy wjazdowej zależy też od lokalizacji garażu. Obowiązuje zasada, że dojazd powinien odbywać się możliwie najkrótszą drogą, bez konieczności manewrowania (najlepiej po linii prostej od bramy do garażu, ewentualnie z jednym zakrętem pod kątem prostym).

W furtkach montuje się zazwyczaj zwykły zamek drzwiowy z klamką i zapadką lub zamek elektromagnetyczny oraz dzwonek lub domofon.

Warunki, którym powinny odpowiadać bramy i furtki

Brama i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji. Furtki nie mogą mieć progów utrudniających wjazd wózków inwalidzkich. Szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić przynajmniej 2,4 m w świetle, a szerokość furtki - przynajmniej 0,9 m. Lokalizacja bramy i furtki jest ustalona w projekcie architektonicznym; potem można ją zmienić, ale tylko pod warunkiem, że nowa lokalizacja nie utrudni dostępu do innych posesji i nie spowoduje kolizji z urządzeniami technicznymi na ulicy.

Bramy wjazdowe

Bramy rozwierane mogą mieć jedno lub dwa skrzydła zawieszone na zawiasach przyspawanych lub przykręconych do słupków. Kąt otwarcia zależy od konstrukcji zawiasu i może dochodzić do 180°, ale najczęściej jest ograniczony przez odboje (ograniczniki). Dostępne są bramy otwierane ręcznie lub automatycznie. Zgodnie z przepisami mogą być otwierane tylko do środka posesji, więc wymagają wolnego miejsca na podjeździe - nie możemy zostawić samochodu tuż przy bramie, bo jej nie zamkniemy.

Bramy przesuwne są szczególnie przydatne przy niewielkiej ilości miejsca (wąska droga dojazdowa) albo kiedy istnieje możliwość kolizji otwieranych skrzydeł z urządzeniami na działce. Skrzydło otwartej bramy przesuwnej chowa się za ogrodzenie, dzięki czemu zajmuje o wiele mniej miejsca niż otwarte skrzydło bramy uchylnej.

Ogrodzenie w sąsiedztwie bramy przesuwnej musi być prostoliniowe (bez załamań i zakrzywień) na odcinku równym przynajmniej szerokości bramy. Bramy przesuwne mogą być samonośne lub poruszające się po szynie.

W bramie samonośnej mechanizm jezdny jest zamontowany u dołu oraz u góry słupka tzw. prowadzącego. Brama wisi na nim, nie dotykając ziemi. Aby tak duży i ciężki element zachował równowagę, konieczne jest zastosowanie przeciwwagi, która stanowi przedłużenie skrzydła.

Jej długość i ciężar zależą od wymiarów i wagi skrzydła. Natomiast bramy szynowe poruszają się na rolkach po szynie zabetonowanej w gruncie. Jest to konstrukcja tańsza i mniej skomplikowana od bramy samonośnej.

Niedogodnością jest natomiast konieczność częstego czyszczenia szyny, ponieważ drobne kamyki, lód czy błoto mogą unieruchomić bramę. Na rynku są już droższe wersje z podgrzewaną szyną.

Bramy metalowe

Konstrukcję skrzydła bramy metalowej stanowi rama z aluminiowych lub stalowych kształtowników (o przekroju kwadratowym, prostokątnym, kołowym), często (szczególnie przy większych rozpiętościach) wzmocniona dodatkowymi ryglami poziomymi.

Wypełnienie bramy wykonuje się z kształtowników, stalowych prętów: prostych o średnicy 8-16 mm, żeliwnych lub kutych - tworzących ozdobne wzory (czasami wybrane elementy są wykonane z miedzi, brązu lub mosiądzu), blach trapezowych, siatki metalowej, elementów drewnianych.

Bramy z wypełnieniem z żeliwa i elementów kutych są znacznie cięższe niż bramy z wypełnieniem z drewna lub lekkich elementów stalowych. 

Powiązane artykuły

»

WIŚNIOWSKI Liderem Rynku Stolarki 2013