Biblioteka

Wokół domu - elementy małej architektury

Dodano: 29 marca 2011

Zagospodarowanie terenu wokół domu nie sprawi nam kłopotu jeżeli wcześniej dowiemy się na co zwrócić uwagę. Elementy małej architektury, kostka brukowa wokół posesji, płytki i deski tarasowe, markizy i pergole, meble ogrodowe, a nawet akcesoria do oczek wodnych stworzą wymarzone miejsce do odpoczynku i dadzą powód do dumy.

Wokół domu - elementy małej architektury
Spis treści
» Elementy małej architektury
» Kostka brukowa
» Płytki i deski tarasowe
» Markizy i pergole
» Meble ogrodowe
» Akcesoria do oczek wodnych
   »Pokaż wszystko

Elementy małej architektury

Elementy małej architektury ogrodowej to: niskie murki, kolumny, kwietniki, fontanny, donice, meble ogrodowe (ławy oraz stoły), rzeźby i płaskorzeźby. Mogą być wykonane z różnych materiałów: kamienia, betonu, metalu, drewna, czasami (najczęściej na zamówienie) z gipsu.

Elementy kamienne wykonuje się z granitu, marmuru lub piaskowca. Zalety wyrobów z kamienia to: twardość, niewielka nasiąkliwość, odporność na działanie mrozu, duży wybór wzorów i kolorów, możliwość otrzymania różnych typów faktury (matowa, półmatowa, płomieniowana, antyczna, polerowana). Z kamienia wykonuje się: kolumny, kwietniki, fontanny, rzeźby, donice, meble ogrodowe.

Elementy betonowe wykonuje się z betonu barwionego w masie różnokolorowymi pigmentami lub płukanego i piaskowanego otrzymanego na bazie mieszanki kruszyw (żwiru i grysu), dzięki czemu uzyskuje się urozmaiconą strukturę i teksturę, imitujące wyglądem kamienie naturalne (granit, marmur, bazalt). Z betonu wykonuje się: kolumny (pełne lub puste w środku) i obudowy kolumn, kwietniki, fontanny, rzeźby, donice, meble ogrodowe.

Elementy drewniane wykonuje się głównie z drewna iglastego (sosna, świerk). Najczęściej drewno stosuje się na: płotki, pergole, altany, meble ogrodowe, zestawy ogrodowe dla dzieci, mostki, kwietniki, wiatraki.

Elementy metalowe wykonuje się ze stali, żeliwa, brązu, mosiądzu. Są to najczęściej: meble ogrodowe (ozdobne stoły i krzesła), donice, grille.

Kostka brukowa

Kostka brukowa w domach jednorodzinnych jest stosowana przede wszystkim jako nawierzchnia alejek i ścieżek ogrodowych, podjazdów i parkingów.

Nawierzchnie tego typu, ze względu na miejsce ułożenia i charakter pracy, są wystawione na działanie szeregu niszczących czynników:

  • atmosferycznych (opady, zmienna temperatura),
  • chemicznych (smary, oleje, benzyna, kwaśne deszcze, związki ołowiu i węgla, środki przeciwoblodzeniowe)
  • mechanicznych (ściskanie, zginanie, ścieranie, uderzenia).

Dlatego muszą być wykonane z materiałów odpowiednio trwałych, nienasiąkliwych i mrozoodpornych. Kostka brukowa stwarza duże możliwości kształtowania architektonicznego przestrzeni. Wymiana uszkodzonych elementów jest łatwa.

Alternatywnym rozwiązaniem dla kostki brukowej może być ułożenie ażurowych płyt, w otworach których można posiać trawę. Nawierzchnia ażurowa nadaje się przede wszystkim do budowy podjazdów, jest mniej praktyczna w alejkach i na ścieżkach.

Podłoże pod nawierzchnię musi być równe i stabilne. Na podłożu wykonuje się podbudowę (która równomiernie rozkłada obciążenie i odprowadza wodę) oraz ewentualnie podsypkę, która stanowi bezpośredni podkład pod nawierzchnię. Układając nawierzchnię trzeba też wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu (zmiany wysokości, skarpy) oraz sposób odwodnienia.