Biblioteka

Narzędzia i urządzenia wokół domu

Dodano: 29 marca 2011

Do narzędzi i urządzeń wokół domu zaliczamy: narzędzia do ogrodu, kosiarki, podkaszarki i kosy, nożyce i sekatory, kompostowniki, drabiny, elektronarzędzia oraz narzędzia czyszczące. Ich użyteczność w naszym ogrodzie jest nie do przecenienia. Zapoznaj się z ich zastosowaniem by wybrać dla siebie najodpowiedniejsze.

Narzędzia i urządzenia wokół domu
Spis treści
» Narzędzia do ogrodu
» Kosiarki
» Podkaszarki (podcinarki) i kosy
» Nożyce i sekatory
» Kompostniki
» Drabiny
» Elektronarzędzia
» Narzędzia czyszczące
   »Pokaż wszystko

Narzędzia do ogrodu

Proste narzędzia ręczne

W małym ogrodzie używa się najczęściej narzędzi ręcznych. Podstawowym narzędziem stosowanym w ogrodzie jest szpadel. Szpadle służą do przekopywania i wzruszania ziemi przed posadzeniem roślin.

Widły szeroko-zębne (płasko-zębne, amerykańskie) służą do przekopywania gleby (wymagają mniejszej siły niż szpadel), wykopywania warzyw, przerzucania kompostu. Pazurki służą do płytkiego spulchniania gleby i wyrywania chwastów.

Łopatki wykorzystywane są do wykopywania chwastów, sadzenia i przesadzania roślin. Są wykonane w całości z tego samego materiału (np. metalowe lub plastikowe) albo mają inny trzonek (drewniany lub z tworzywa).

Grabie służą do zgarniania trawy i liści. Różnią się szerokością, długością, liczbą i kształtem zębów (zagięte lub proste). Powinny być hartowane, a szersze modele - wzmocnione odciągami.

Oprócz grabi zwykłych można też kupić miotło-grabie prostokątne lub wachlarzowe, wykonane z metalowej taśmy lub drutu albo z tworzywa sztucznego. Niektóre modele mają regulowany rozstaw prętów. Do głębokiego spulchniania gleby, wycinania chwastów, kopania dołków przeznaczone są motyki. Różnią się wymiarami, kształtem (np. w kształcie serca, trójzębne) i sposobem oprawy. Pikowniki, czyli kołki do sadzenia stosuje się do sadzenia (pikowania) najmniejszych roślin. Mają różną długość i średnicę.

Konewki mogą być metalowe (ocynkowane lub pokryte emalią) albo plastikowe. Są wyposażone w uchwyt i sitko, nakładane lub przymocowane na stałe. Różnią się pojemnością, długością wylewki, kształtem uchwytu, wielkością otworów sitka.

Wiadra są metalowe (ocynkowane lub pokryte emalią) lub plastikowe. Wiadra plastikowe są lżejsze, ale mniej trwałe. Mają różną pojemność i różne kolory.

Opryskiwacze służą do opryskiwania roślin środkami ochronnymi, zraszania oraz nawożenia. Opryskiwacze ogrodowe dzielą się na ręczne, plecakowe i naramienne. Ciśnienie potrzebne do pracy uzyskuje się przy pomocy pompy, która zależnie od modelu pracuje przez cały czas lub tylko w przerwach między kolejnymi etapami opryskiwania.

Opryskiwacze wykone są z tworzywa sztucznego, najczęściej przezroczystego, co umożliwia określenie poziomu płynu w środku. Mają różną pojemność, którą dobiera się w zależności od wielkości ogrodu (w ogrodach przydomowych zwykle 5-6 litrów). Niektóre modele są wyposażone w przedłużacz lub osłonę przed nadmiernym rozpryskiwaniem cieczy.

Taczki ogrodowe służą do przewożenia kompostu, ściółki i innych materiałów. Mogą być jedno- lub dwukołowe. Mają pompowane koła, pojemniki (miski) z blachy lub z blachy ocynkowanej o różnej pojemności (najczęściej 60 lub 120 litrów).

Kosiarki

Kosiarki to różnego rodzaju urządzenia przeznaczone do podcinania trawy. Mają różną szerokość i wysokość cięcia. Szerokość cięcia zależy od szerokości roboczej kosiarki.

Kosiarki dzielą się:

ze względu na typ noża na:

  • bębnowe (wrzecionowe),
  • rotacyjne,
  • listwowe.

ze względu na rodzaj napędu na:

  • ręczne,
  • elektryczne - sieciowe i akumulatorowe,
  • spalinowe,
  • elektryczne zasilane energią słoneczną.

ze względu na rodzaj zawieszenia na:

  • kosiarki na kołach,
  • kosiarki na poduszce powietrznej.