Biblioteka

Wyposażenie łazienki

Dodano: 28 marca 2011

Urządzając łazienkę w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego sprzętu AGD oraz dobrać wyposażenie sanitarne. Rozważmy co będzie dla nas lepsze: pralka czy pralko-suszarka, kabina prysznicowa czy nawannowa? Przemyślana decyzja pozwoli uniknąć zbędnego rozczarowania.

Wyposażenie łazienki
Spis treści
» Sprzęt łzienkowy AGD
» Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych
» Wanny
» Umywalki
» Kabiny prysznicowe
» Brodzik
» Zestawy natryskowe
» Kabiny masażowo-parowe
   »Pokaż wszystko

Sprzęt łazienkowy AGD

Pralki

Dostępne na rynku pralki różnią się wymiarami, sposobem ładowania i ładownością. Do pralek dużych można załadować pranie o ciężarze do 5 kg, do pralek małych - do 3 kg. Pralki mogą być ładowane z przodu lub od góry.

Obudowa pralki jest zwykle wykonana ze stali ocynkowanej i lakierowanej, emaliowanej lub nierdzewnej. Zbiorniki na bieliznę wykonuje się ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej lub z polipropylenu. Panel sterowania służy do ustawiania parametrów prania.

Suszarki

Ze względu na sposób odprowadzenia wilgoci suszarki dzieli się na:

  • ewakuacyjne (wywiewne), w których wilgotne powietrze jest odprowadzane z suszarki (do kanału wentylacyjnego lub na zewnątrz budynku) specjalną rurą (sprzedawaną w komplecie); pomieszczenie, w którym stoi suszarka, musi mieć sprawnie działającą wentylację lub okno;
  • kondensacyjne, w których wilgotne powietrze jest kierowane do wymiennika, w którym jest schładzane chłodniejszym powietrzem pobranym z pomieszczenia; zawarta w nim para wodna skrapla się i jest odprowadzana do specjalnego zbiornika (zbiornik może być podłączony do kanalizacji lub opróżniany ręcznie - napełnienie zbiornika jest wówczas sygnalizowane sygnałem świetlnym lub dźwiękowym).

Pralko-suszarki

Łączą w jednym urządzeniu obie funkcje: prania i suszenia – po zakończeniu prania rozpoczyna się cykl suszenia (zwykle możliwe jest też suszenie niezależne). Pralko-suszarki są urządzeniami typu kondensacyjnego. Wilgotne powietrze jest schładzane wodą pobraną z wodociągu, dlatego pralko-suszarki zużywają więcej wody do suszenia niż do prania.

Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych

Wanny

Ze względu na materiał wykonania wanny można podzielić na:

  • wanny żeliwne, do niedawna bardzo popularne, obecnie rzadko spotykane; są ciężkie, ale ich zaletą jest duża bezwładność cieplna – woda w wannie żeliwnej pozostaje długo ciepła,
  • wanny z emaliowanej blachy stalowej, najczęściej białe prostokątne; są stosunkowo tanie, ale woda stygnie w nich szybciej niż w wannach żeliwnych,
  • wanny z akrylu wzmocnionego włóknem szklanym: są lekkie, łatwe w montażu, dobrze trzymają ciepło, mają różne kształty i są dostępne w bardzo wielu kolorach (są barwione w masie, dzięki czemu kolory są trwałe); ich wadą jest podatność na zarysowania (nie wolno myć ich proszkiem). Wanny są najczęściej prostokątne, ale spotyka się też kołowe, eliptyczne, asymetryczne oraz narożne, jedno- lub dwuosobowe. Wanny przeznaczone do zamontowania baterii sztorcowych są wyposażone w otwory; w akrylowych otwory wierci się w dowolnym, potrzebnym miejscu. Wanny najczęściej ustawia się na nóżkach, czasami montuje na stelażach.