Biblioteka

Sauny

Dodano: 28 marca 2011

Sauny, związane nierozerwalnie z kulturą skandynawską, zdobywają coraz większą popularność również w Polsce. Sauna prywatna, przeznaczona tylko do użytku domowników i gości, zapewnia większą intymność i lepszą higienę, niż sauna publiczna w gabinecie odnowy biologicznej lub klubie sportowym.

Sauny
Spis treści
» Zasada działania i rodzaje saun
» Lokalizacja i wymiary sauny
» Warunki bezpieczeństwa i higieny w saunie
» Konstrukcja sauny
» Piec sauny
» Wyposażenie sauny
» Sauna w domu jednorodzinnym
» Kabiny infrared
   »Pokaż wszystko

Kabinę sauny można ustawić w pomieszczeniu wygospodarowanym specjalnie na ten cel w mieszkaniu (musi ono spełniać określone wymagania higieniczne i warunki techniczne) lub jako wolno stojący budynek, usytuowany np. w sąsiedztwie basenu.

Sauna może być mała (jedno- lub dwuosobowa) lub duża - taka, z której może korzystać jednocześnie cała rodzina. Saunę można wybudować samodzielnie (wykorzystując np. gotowe, prefabrykowane elementy) lub powierzyć projekt, wykonanie i montaż wyspecjalizowanej firmie.

Zasada działania i rodzaje saun

Sauna jest zamkniętą, izolowaną, ogrzewaną piecem kabiną. Nagrzane do wysokiej temperatury kamienie polewa się wodą, która parując oddaje wilgoć do otoczenia. Niektóre piece mogą pracować bez kamieni.

Sauny różnią się między sobą temperaturą i wilgotnością powietrza w kabinie. Rozróżnia się następujące rodzaje:

  • sauna sucha, w której panuje wysoka temperatura (około 100°C) i bardzo niska wilgotność powietrza, około 10% (dzięki niewielkiej wilgotności powietrza organizm jest w stanie znieść tak wysoką temperaturę);
  • sauna mokra (fińska), w której wilgotność powietrza wynosi 25-35%, a temperatura 70-90°C;
  • sauna parowa, w której, dzięki obficie wytwarzanej parze, wilgotność powietrza wynosi około 50% przy temperaturze 50-65°C; parę wytwarza specjalny piec lub zainstalowany oddzielnie generator pary (sauny parowej nie należy mylić z łaźnią parową, w której wilgotność powietrza jest o wiele wyższa, dochodząca do 100%) - kąpiel parowa może być połączona z kąpielą zapachową - esencje zapachowe i zioła umieszcza się w specjalnych pojemnikach w piecu.

Lokalizacja i wymiary sauny

Miejsce, w którym umieszcza się saunę, zależy od jej przewidywanej wielkości (czyli od tego, ile osób ma korzystać z niej jednocześnie), dostępnej powierzchni użytkowej oraz rozkładu domu. Najkorzystniejsze jest ustawienie kabiny sauny tylną ścianką przy ścianie budynku lub w rogu między dwiema ścianami. W ostateczności można ją ustawić między trzema ścianami.

Najgorszym rozwiązaniem, którego należy unikać, jest wstawienie kabiny sauny między cztery ściany budynku (o ile to możliwe, lepiej wtedy wyburzyć frontową ściankę).

Sauna musi być na tyle duża, żeby można było położyć się na ławce z wyciągniętymi nogami. Z kolei sauna o zbyt dużej objętości dłużej się nagrzewa, co powoduje większe zużycie energii i związany z tym wzrost kosztów ogrzewania.

Kabina sauny powinna znajdować się w takim miejscu, aby po wyjściu z niej możliwe było natychmiastowe ochłodzenie. Dlatego saunę wolno stojącą najlepiej wybudować w pobliżu basenu.

Jeżeli sauna znajduje się w budynku, do schładzania ciała można wykorzystać prysznic, wannę, a nawet beczki lub balie napełnione wodą. W bezpośrednim sąsiedztwie sauny trzeba też przewidzieć miejsce do przebrania się i wypoczynku.

Optymalna wielkość małej sauny domowej, przeznaczonej dla rodziny składającej się z czterech osób, powinna być taka, żeby w kabinie zmieściły się dwie ławki (półki) o długości 1,8-2 m i głębokości 60 cm, umieszczone na dwóch poziomach: 60 i 110 cm.

Wysokość kabiny sauny powinna wynosić przynajmniej 2 m. Najpopularniejsze wymiary kabiny sauny domowej to: 1,6x2 m i 2x2 m. Można też kupić saunę mniejszą. Na rynku dostępne są małe sauny jednoosobowe o wymiarach 1x1 m, 1,25x1,25 m lub 1,35x1,35 m oraz dwuosobowe, o przykładowych wymiarach 2x1,5 m. Wiele firm oferuje sauny wykonywane na zamówienie.