Biblioteka

Hydromasaż

Dodano: 28 marca 2011

Urządzenia z hydromasażem to już właściwe standard w polskich gospodarstwach domowych. W ofercie producentów znajdziemy m.in: wanny z hydromasażem, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe. Przed zakupem warto dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania by odpowiednio dobrać urządzenie do własnych potrzeb i oczekiwań.

Hydromasaż
Spis treści
» Wanny z hydromasazem
» Panele prysznicowe z hydromasażem
» Kabiny masażowo-parowe
   »Pokaż wszystko

Wanny z hydromasażem

Niecki wanien produkowane są najczęściej z akrylu, który można łatwo formować w różne kształty oraz barwić na wiele kolorów. Dostępne są wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne oraz profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki.

Do zasłonięcia zewnętrznych części wanny służą gotowe, łatwe do demontażu obudowy. Można też obudować wannę płytkami ceramicznymi. Zależnie od modelu i rozmiaru, wanny są wyposażane w kilka do kilkunastu dysz wodnych. Dysze powinny masować różne części ciała - plecy, ramiona, nogi oraz stopy.

wannach z siedziskiem często montuje się dodatkowe - do masowania krzyża i lędźwi. Dostępne są też ich różne rodzaje:

 • standardowe - do masażu różnych części ciała,
 • rotacyjne - do masażu stóp
 • trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) - do masażu większej powierzchni pleców.

Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Systemem hydromasażu można sterować ręcznie lub elektronicznie. Droższe wersje mają sterowanie elektroniczne - pracę systemu programuje się na panelu sterowania.

Co ważne systemy elektroniczne wyposażone są w czujnik poziomu wody, który uniemożliwia włączenie hydromasażu, jeżeli poziom wody nie zakrywa górnych dysz. Producenci oferują zazwyczaj wanny z podstawowym wyposażeniem obejmującym pompę, sterowanie pneumatyczne i podstawowy zestaw dysz. Wyposażenie dodatkowe podnosi nie tylko standard wanny, ale również jej cenę.

Do wanien z hydromasażem dodatkowo można dokupić:

 • system automatycznej dezynfekcji i osuszania,
 • dodatkowe dysze,
 • zagłówki,
 • uchwyty wewnętrzne,
 • radio lub odtwarzacz CD,
 • oświetlenie do chromoterapii,
 • system dozowania olejków aromatycznych do aromaterapii
 • urządzenia do ozonoterapii.

Wszystkie wanny powinny być okresowo dezynfekowane, żeby powstrzymać ewentualny rozwój bakterii i glonów. Firmy produkujące wanny oferują środki dezynfekujące w postaci płynów lub tabletek. Droższe wanny mają automatyczne systemy dezynfekcji, które uruchamiają się po każdej kąpieli.

Dostępne są też modele wyposażone w lampy UV. Promieniowanie ultrafioletowe zastępuje dezynfekcję chemiczną i uniemożliwia rozmnażanie się bakterii i wirusów. Nowością na rynku są tworzywa antybakteryjne, z których wykonuje się rury, węże, łączniki oraz dysze.

Tworzywa antybakteryjne są wytwarzane z dodatkiem specjalnej substancji, która zabezpiecza je przed wnikaniem i rozmnażaniem się mikroorganizmów.