Jak poprawnie zamocować lustro za pomocą kleju?

Duże lustra bez ram zewnętrznych to jeden z bardziej lubianych elementów wystroju wnętrz, który powiększa optycznie przestrzeń i dekoruje pomieszczenie. W takich przypadkach ważne jest estetyczne zamontowanie dużej tafli, pozbawione widocznych mocowań. Montaż lustra wykonać można przy pomocy kleju, jednak, aby uzyskać trwały efekt i nie uszkodzić delikatnej warstwy srebrzankowej, należy użyć specjalistycznych preparatów.

Jak poprawnie zamocować lustro za pomocą kleju?

Specjalistyczny klej do luster

Mocowanie luster o dużych rozmiarach jest zadaniem bardzo problematycznym i wymagającym dużej precyzji, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu eleganckiego efektu wtopienia tafli w ścianę. Nawiercanie brzegów luster i mocowanie za pomocą wkrętów jest bardzo ryzykowne, gdyż może spowodować odpryski na powierzchni lub pęknięcie całej tafli. Jednym z  niewidocznych sposobów montażu tego typu elementów jest klejenie. Jednak i w tym przypadku istnieje ryzyko błędów i nieodpowiedniego wykonania.

Przede wszystkich najważniejszą kwestią jest wybór właściwego preparatu klejącego, gdyż zwykły klej mógłby spowodować odbarwienia i odpryski na metalicznej warstwie lustra. Musi być to również środek na tyle mocno wiążący, by utrzymać dość ciężki przedmiot. Najlepiej więc wybierać produkty przeznaczone typowo do montażu luster, jak np. specjalistyczny klej na bazie kauczuku syntetycznego styrenowo-butadienowego Montagefix SBR firmy Den Braven. Wykorzystywać go można do przyklejania luster dekoracyjnych, mozaikowych, łazienkowych o grubości do 6 mm, a także płytek lustrzanych, ceramicznych, izolacyjnych, termicznych, akustycznych  i innych. Jest to klej, który nie spływa, dlatego też z łatwością stosować go można na płaszczyznach poziomych w kombinacji z różnego rodzaju podłożami - gładkimi i porowatymi, chłonnymi i niechłonnymi.

Co najważniejsze klej Montagefix SBR jest neutralny chemicznie, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny w kontakcie z warstwą lustrzaną. Jeśli montujemy lustro w łazience, warto zwrócić uwagę, by stosowany klej, tak jak propozycja firmy Den Braven, tworzył silne wiązanie, które będzie odporne na wilgoć i zmiany temperatur. W ten sposób nawet w trudnych warunkach stworzymy solidne mocowanie na długi czas.

Klejenie lustra krok po kroku

Mocowanie lustra za pomocą kleju należy wykonać niezwykle precyzyjnie, gdyż tylko wtedy będzie ono trwałe. Prace rozpocząć należy od dokładnego przygotowania podłoża - musi być ono czyste, suche, otłuszczone, nośne (zwłaszcza w przypadku tynków i powłok malarskich) oraz nieodkształcalne. Unikniemy w ten sposób odklejenia się lustrzanej tafli i jej zbicia. To co jest bardzo ważne, to sposób nakładania preparatu. Należy to robić wyłącznie dwustronnie równoległymi pionowymi pasami, pamiętając, by zachowywać równe odstępy o szerokości ok 10-20 cm, a następnie rozprowadzić klej szpachelką po całej płaszczyźnie.

W ten sposób unikniemy nagromadzenia kleju w jednym miejscu i stabilnie umocujemy lustro na całej powierzchni. Nierozprowadzenie kleju szpachelką do cienkiej warstwy, nakładanie punktowe, zbyt krótki okres wstępnego odparowania (zalecany czas pozostawienia preparatu to ok 10-15 min.), przedwczesne fugowanie lustra zaprawą lub silikonem może być również przyczyną przebarwień na powierzchni luster. Specjalny kartusz kleju Montagefix SBR firmy Den Braven ułatwia tego typu precyzyjną aplikację. Po wykonaniu tych czynności pozostaje już tylko przyklejenie i dociśnięcie lustra do wybranego podłoża, pamiętając, by elementy o dużym ciężarze zabezpieczyć na 72h taśmą lub podparciem.

Zdjęcie: Den Braven

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT