Eksperci
Sprawne i bezpieczne ogrodzenie domu

Sprawne i bezpieczne ogrodzenie domu

Odpowiada: Grzegorz Mruk

Dodano: 20 czerwca 2012

Poza funkcją ozdobną, ogrodzenie powinno przede wszystkim chronić. Jest ono pierwszą i najważniejszą barierą, która oddziela nas i naszych bliskich od ewentualnego niebezpieczeństwa. Dlatego warto co pewien czas zainteresować się stanem otaczającego dom parkanu.

Sprawne i bezpieczne ogrodzenie domu to jeden z najważniejszych elementów posesji. Nie stanowi ono wyłącznie wizytówki. Jak ogrodzony jest dom - nie tylko od frontu - widzą wszyscy, także osoby niepowołane. Warto więc zadbać o jego jak najlepszy stan. Złe wrażenie wywołane uszkodzonym płotem, czy też zardzewiała siatka, to nie jedyny problem właściciela takiej posesji.

Niesprawne ogrodzenie niesie dużo potencjalnych zagrożeń. W skrajnych przypadkach sam płot może stanowić źródło problemu. Chwila nieuwagi w połączeniu z ostrymi elementami ogrodzeń kutych, obłamanymi deskami lub źle osadzonymi słupkami siatki może doprowadzić do niepotrzebnego wypadku. Szczególnie uważać powinni rodzice. Dzieci podczas zabawy często zapominają o ostrożności.

Posesyjne panele kratowe VEGA B firmy WIŚNIOWSKIDo zagrożeń związanych z lukami w parkanach należą bezpańskie psy. Zwierzak może się przecisnąć nawet przez niewielki otwór. Mimo, iż jest to problemem występujący z różnym natężeniem, nie można go całkiem zignorować. Zwierzęta mogą przenosić groźne choroby, w tym wściekliznę. Ugryzienie w najlepszym przypadku kończy się na szpitalnej obserwacji.

Nie tylko zwierzęta lubią wchodzić na cudzy teren. By zapewnić spokojny sen sobie i naszej rodzinie, upewnijmy się, że sprawne i bezpieczne ogrodzenie domu rzeczywiście chroni przed wizytami intruzów, począwszy od wandali, na złodziejach kończąc.

Dostępnych jest wiele możliwości zabezpieczenia terenu. Do wykorzystywanych najczęściej należą: drewniany płot, ogrodzenie metalowe, mur oraz ogrodzenie z siatki czy z paneli kratowych. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Siatkę najłatwiej pokonać. Ogrodzenie drewniane jest nietrwałe jednak tańsze niż metalowe. Najdroższy jest mur, który nie jest barierą nie do pokonania, a w pewnych przypadkach radykalnie ogranicza dostęp światła słonecznego do węższych posesji.

Panele kratowe VEGA B firmy WIŚNIOWSKIObecnie co raz większą popularnością cieszą się ogrodzenia kratowe. Łączą one zalety siatki i ogrodzenia metalowego - są lekkie, charakteryzują się szybkim montażem oraz wysoką wytrzymałością. Przykładem takiego rozwiązania są panele kratowe VEGA B firmy Wiśniowski. Każdy panel zgrzewany jest ze stalowych prętów. Łączy się je ze sobą pionowo i poziomo. Mocowane są na tyle gęsto, że nie da się po nich wspiąć. Dzięki specjalnym przegięciom struktura zachowuje sztywność bez konieczności montowania dodatkowych elementów. Ogrodzenie takie, w przeciwieństwie do siatki, jest stabilne i trwałe a jednocześnie niedrogie.

System ogrodzeń kratowych jest modułowy - kształt parkanu można dopasować do każdej działki, bez względu na ukształtowanie terenu. Ogrodzenia kratowe są rozwiązaniem kompleksowym. W skład systemu wchodzą wszystkie niezbędne elementy do jego montażu. Jednocześnie, płot taki jest zdecydowanie bardziej wytrzymały niż zwykła siatka.

Największym wrogiem każdego metalowego parkanu jest rdza. Niezabezpieczony metal, wystawiony na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, szybko straci swoją wytrzymałość. Przerdzewiałe fragmenty siatki można bez problemu pokonać przy pomocy odpowiednich narzędzi. Dzięki technice cynkowania ogniowego oraz proszkowemu malowaniu ogrodzenie kratowe jest doskonale zabezpieczone przed korozją.

Panelom można nadać każdy z kolorów znajdujący się w palecie RAL. Bez problemu dopasujemy barwę paneli do koloru dachu lub kostki przed budynkiem. Ażurowe kraty stanowią świetną podporę dla roślin pnących, które domownikom dadzą poczucie intymności a złodziejowi dodatkową przeszkodę do pokonania.

Sprawne i bezpieczne ogrodzenie domu to inwestycja, która ma służyć przez wiele lat. Warto zatem wybrać takie, którego nie będzie trzeba remontować co sezon.