Nowy VAT na materiały budowlane

Od nowego roku stawki VAT na materiały budowlane to już nie 7 i 22% lecz odpowiednio 8 i 23%. W jakich sytuacjach będziemy mogli skorzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku? Czy w najbliższych latach czeka nas kolejna podwyżka?

Nowy VAT na materiały budowlane

Nowe, podniesione o jeden punkt procentowy stawki VAT na materiały budowlane mają obowiązywać, przez najbliższe 3 lata, czyli do końca grudnia 2013 r. Kolejna podwyżka może nas czekać, jeśli dług publiczny przekroczy pułap 55% PKB.

To co z początkiem stycznia najbardziej zelektryzowało branżę budowlaną i klientów, to nie tyle nowe, wyższe stawki VAT, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale niezbyt precyzyjne zapisy dotyczące wysokości stawki podatku w przypadku, jeśli klient decyduje się nie tylko na zakup produktu, ale także na jego montaż.

W ubiegłych latach, w myśl dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra finansów (z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) producenci, którzy oferowali klientom własne produkty wraz z montażem, mogli stosować stawkę obniżoną do 7%.

Dotyczyło to, co prawda tylko określonych typów budynków (zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym), ale ich lista była bardzo szeroka i obejmowała m.in. domy jednorodzinne, budynki wielo-mieszkaniowe, domy opieki społecznej, internaty oraz domy studenckie, a także obiekty niemieszkalne: hotele, biura, obiekty usługowo-handlowe, czy szpitale.

Warto pamiętać, że tak jak i w latach ubiegłych, obniżona stawka VAT ma zastosowanie tylko w przypadku dostawy i remontu lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa jest nie większa niż 150 m2. oraz budynków jednorodzinnych do 300 m2. Jeśli zatem nasz dom jest większy, to w stosunku do nadwyżki metrażu stosujemy już stawkę podstawową.

źródło: M&S więcej niż OKNA

zdjęcie: Polskie Radio Olsztyn

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT