Jak wybrać odpowiedni podkład podłogowy?

Nowoczesną alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki, coraz częściej stosowaną na budowach, są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Warto zauważyć, że spoiwa gipsowe posiadają doskonałe właściwości do wykonywania zapraw na podkłady podłogowe o płynnej konsystencji.

Jak wybrać odpowiedni podkład podłogowy?

O wyższości gipsowego podkładu podłogowego nad cementowym

Gotowe podkłady podłogowe wykonane z jastrychów płynnych na bazie alpha gipsu (spoiwa alpha) mają równą, gładką powierzchnię oraz nie wykazują negatywnych reakcji na wtórne zawilgocenie. Wysoki przyrost wytrzymałości początkowej powoduje, że można po nich chodzić już po 24 godzinach, po 3 dniach obciążać, a po 7 dniach uruchamiać ogrzewanie podłogowe.

Minimalne grubości warstw wynoszą: odpowiednio 10 mm dla podkładów związanych z podłożem, 30 mm na warstwach izolacji termicznej oraz 35 mm ponad przewodami grzewczymi. Parametry te pozwalają na stosowanie tego typu wylewek w miejscach, w których chcemy zmniejszyć obciążenia stropu, a nie możemy obniżyć wysokości pomieszczeń.

"Warto zaznaczyć, że płynne jastrychy wysychają szybciej od wylewek cementowych, a wilgotność końcowa wynosi od 0,3 – 1,0%. W przypadku podłóg ogrzewanych lepiej przewodzą ciepło, gdyż podłoga nagrzewa się dwukrotnie szybciej od tradycyjnej cementowej, co zdecydowanie ogranicza straty ciepła i pozwala na efektywniejsze sterowanie temperaturą" - wyjaśnia Marek Kraska, menedżer produktu z firmy Baumit.

"Ważną cechą jastrychów gipsowych jest także bardzo niski skurcz w czasie wiązania - jedynie ok. 0,1 mm/mb. Cecha ta sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji. Nawet przy ogrzewaniu podłogowym, wylewana powierzchnia pomieszczenia zbliżonego kształtem do kwadratu może wynosić do 300 m2, a bez ogrzewania do 800 m2” - dodaje Kraska.

Warto podkreślić, że po wykonaniu wylewki z jastrychów płynnych nie występują odkształcenia powodujące uniesienie powierzchni przy ścianach tzw. „efekt miski”. Co więcej tuż po związaniu i wyschnięciu nadają się jako warstwa podkładowa pod wszelkiego rodzaju posadzki - płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, parkiety oraz panele podłogowe.

Rozwiązania proponowane przez Baumit

W zależności od rozwiązania konstrukcyjnego podłogi, potrzebnej wytrzymałości i grubości możemy zastosować jastrych płynny Baumit Alpha 2000, jastrych cienkowarstwowy Baumit Alpha 3000 lub masę samopoziomującą Baumit Nivello Quattro.

Pierwszy produkt jastrych płynny Alpha 2000 jest gotową, suchą mieszanką na bazie gipsu CA-C20-F5, do wylewania płynnych jastrychów wewnętrznych. Mieszanka przystosowana jest do obróbki przy pomocy urządzeń mieszających z pompami ślimakowymi np. pompy podsilosowe do jastrychów czy agregaty tynkarskie z odpowiednim oprzyrządowaniem.

"Zastosowanie Alpha 2000 na ogrzewania podłogowe jest obecnie najlepszym rozwiązaniem technicznym. W porównaniu z tradycyjnymi wylewkami cementowymi  przynosi wymierne oszczędności energii oraz stwarza możliwość efektywnego sterowania ogrzewaniem. Zalecana warstwa powinna wynosić minimum 35 mm nad przewodami grzewczymi. Warto podkreślić, że gotowa powierzchnia nie wymaga szlifowania, jest gotowa do prowadzenia prac posadzkarskich” - wyjaśnia Kraska.

Z kolei jastrych cienkowarstwowy Alpha 3000 to gotowa, sucha mieszanka  na bazie gipsu CA-C30-F5  przeznaczona do wylewania cienkowarstwowych  płynnych jastrychów wewnętrznych.

"Produkt ten charakteryzuje się bardzo dobrym rozpływem i wysoką wytrzymałością. W cieńszych warstwach możliwa obróbka ręczna. Wylewka ta jest szczególnie polecana na jastrychy związane podłożem oraz w miejscach gdzie mamy ograniczoną wysokość. Zalecana pod posadzki wymagające gładkiego i mocnego podłoża" - mówi Kraska.

W przypadku, gdy chcemy wyrównać podłoże cienką warstwą i potrzebujemy idealnie gładkiej powierzchni, warto zastosować masę samopoziomującą Nivello Quattro. Jest to gotowa sucha mieszanka na bazie gipsu CA-C20-F6, do wyrównywania i poziomowania cementowych oraz gipsowych podkładów podłogowych.

„Co ciekawe warstwa wylewki wykonanej z Nivello Quattro o grubości 3 mm po zaledwie 24 godzinach osiąga pełną wytrzymałość i wilgotność wystarczającą do układania większości okładzin podłogowych” - wyjaśnia Kraska.

O zaletach prawidłowo wykonanej wylewki podłogowej nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak pamiętać, że wybierając mieszanki produkowane na bazie gipsu podłoże będzie bardziej elastyczne, nie popęka, ani też nie będzie się kruszyć pod wpływem zmiany temperatury, dlatego też z powiedzeniem można stosować je również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Co więcej podczas wyboru produktów przeznaczonych do wylewania podkładów podłogowych nie warto kierować się ceną, gdyż bardzo często nie idzie ona w parze z wysokimi parametrami technicznymi wylewek. 

źródło i zdjęcia: Baumit




Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT