Dlaczego nie płacą za pracę na budowie?

Według danych liczba niewypłaconych pensji za pracę na budowie wzrosła do 144 milionów. Główny Inspektor Pracy - Tadeusz Zając spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych, w celu przeanalizowania tego niepokojącego zjawiska.

Dlaczego nie płacą za pracę na budowie?

Jak informuje oficjalny serwis Związku Zawodowego Budowlani, przyczyny szerzenia się problemu niewypłacania pensji za pracę na budowie upatruje się w źle skonstruowanym i źle stosowanym prawie. Prokuratura i sądy na ogół nie podejmują się rozpatrywania skarg pracowniczych i jednocześnie nie podają racjonalnego uzasadnienia.

"Niewypłacanie wynagrodzeń jest poważną patologią rynku pracy, a nie, jak twierdzą niektórzy, zjawiskiem normalnym (...). Złe prawo nie pozwala na twarde egzekwowanie praw pracowniczych w imię wspierania przedsiębiorczości" - poinformował Zbigniew Janowski, przewodniczący ZZ "Budowlani".

"Niepokojące jest zachowanie niektórych pracodawców w stosunku do swoich pracowników, którego objawem jest właśnie niewypłacanie pensji. Problem stanowi też braku szacunku do pracy i głębokie przekonanie dużej grupy pracodawców, że dając jakąkolwiek prace robią dużą łaskę pracownikowi, za co ten winien jest im dozgonną wdzięczność" - dodaje Janowski.

Jedyną szansą obniżenie liczby niewypłaconych pensji za pracę na budowie jest wspólne działanie wielu instytucji i organizacji. Jednak przede wszystkim zmienić trzeba przepisy, gdyż tylko one mogą uchronić pracowników przed nieuczciwością pracodawców.

źródło i zdjęcie: zzbudowlani.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT