Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Dodano: środa, 18 lipca 2018 11:11
Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Malowanie ścian to jeden z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na odświeżenie wystroju wnętrza. Podstawą sukcesu w stworzeniu nowej, wymarzonej aranżacji - oprócz właściwego wyboru rodzaju i koloru farby - jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak poradzić sobie z różnymi powierzchniami, by uniknąć problemów malarskich i utrzymać piękny efekt na dłużej.

Oczyszczenie i uzupełnienie podłoża

Przed przystąpieniem do renowacji ścian, zwłaszcza w przypadku tych uprzednio już malowanych, należy sprawdzić stan podłoża. Resztki starej farby, kurz czy ślady po gwoździach mogą skutecznie zniweczyć efekty naszej pracy. By zapewnić sobie dobry start do malowania, powierzchnię ścian należy oczyścić z wszelkich zabrudzeń i odtłuścić za pomocą detergentu, np. Tikkurila Maalipesu, a ubytki uzupełnić.

W tym celu warto zastosować gotową szpachlówkę Tikkurila Presto LV, która posiada zdolność wypełniania rys do 4 mm bez pęknięć. Ponadto, cechuje ją minimalna kurczliwość oraz dobra przyczepność. Uszczelnione nią ściany zyskują gładką i twardą powierzchnię, stanowiąc dobrą bazę do dalszych czynności remontowych.

Zagruntowanie podłoża

W przypadku nowych, jeszcze niemalowanych ścian, najważniejszą kwestią jest ich zagruntowanie. Wzmocnienie podłoża, a także wyrównanie jego chłonności zapewni preparat Tikkurila Suprabilit, zawierający specjalną dyspersję przeznaczoną do przygotowania powierzchni przed malowaniem.

Preparat gruntujący Tikkurila Suprabilit w pojemniku i na ścianie
Preparat gruntujący Tikkurila Suprabilit

Zastosowanie produktu gruntującego zwiększa także przyczepność oraz wydajność farby nawierzchniowej. Taki zabieg pozwoli cieszyć się wysoką jakością wykończenia przez długi czas, a osiągnięty rezultat z pewnością zachwyci niejednego gościa naszego domu.

Preparaty podkładowe w pomieszczeniach "mokrych"

Odpowiednie przygotowanie podłoża przed malowaniem jest szczególnie istotne w przypadku malowania łazienek i kuchni, czyli tzw. pomieszczeń mokrych, w których ściany mają kontakt z wodą oraz są narażone na zachlapanie i zawilgocenie. Aby ochronić je przed szkodliwym działaniem pary wodnej oraz uniknąć łuszczenia się powłoki, należy zastosować specjalistyczny preparat podkładowy Tikkurila Luja Moisture Stop.

To wodorozcieńczalny produkt zwiększający odporność podłoża na wilgoć, dzięki któremu można zrezygnować ze stosowania płytek ceramicznych na całej ścianie. Pomalowanie ścian jest nie tylko łatwiejsze niż układanie glazury, ale stwarza także dodatkowe możliwości aranżacyjne.

Preparaty do gruntowania i zabezpieczenia podłoża przed malowaniem: Tikkurila Luja Moisture Stop, Tikkurila Optiva Primer, Tikkurila Presto LV

Przygotowanie podłoża przed malowaniem z wykorzystaniem produktów Tikkurila: Tikkurila Luja Moisture Stop, Tikkurila Optiva Primer, Tikkurila Presto LV

Ponadto Tikkurila Luja Moisture Stop może być stosowany jako klej do tapet z włókna szklanego, które także stanowią ciekawą i niestandardową formę wykończenia wnętrza łazienki.

Farba podkładowa czyli 2w1

Decydując się na ciemne i nasycone kolory, warto sięgnąć po farbę gruntującą Tikkurila Optiva Primer, która ujednolici powierzchnię i zmniejszy chłonność podłoża.

Możliwość zabarwienia w mieszalniku pozwala na otrzymanie podkładu w kolorze zbliżonym do farby nawierzchniowej, dzięki czemu uzyskać można jednolity efekt kolorystyczny oraz zmniejszyć liczbę wymaganych do nałożenia warstw farby nawierzchniowej.

Dodatkowo, produkt wyróżnia ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia i środowiska receptura, która została doceniona międzynarodowym certyfikatem EU Ecolabel oraz rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Farba gruntująca Tikkurila Optiva Primer może być więc z powodzeniem stosowana w pokojach dziecięcych, w których za pomocą wyrazistych barw można stworzyć aranżację zaczerpniętą wprost z bajkowych scenerii.

źródło i zdjęcia: Tikkurila