Deski warstwowe - charakterystyka

Dodano: wtorek, 02 września 2014 14:01

Jeszcze kilka lat temu, podłoga z litego drewna uchodziła za coś ekskluzywnego. Dziś deski podłogowe z powodzeniem mogą być klejone z kilku warstw. Mają one niemal wszystkie zalety podłóg drewnianych, jednak nie mają ich wad. Jako podłoga pływająca, są łatwe w montażu (choć możliwe jest też przyklejenie do podłoża).

Deski warstwowe zbudowane są z naturalnego drewna. Warstwę licową może stanowić niemal dowolny gatunek drewna europejskiego albo egzotycznego. Oczywiście to drugie jest twardsze, dlatego szczególnie polecane do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych, jak korytarz, salon. We wnętrzach takich sprawdzi się również dąb i jesion. Miękkie drewno drzew iglastych - sosny, świerku, jodły - można stosować w sypialni bądź garderobie.

Produkty te są pokryte lakierem lub olejem (niemniej możliwe jest ich odnawianie poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie bądź olejowanie). Fabryczne wykończenie nie zwalnia jednak z konieczności dbania o estetyczny wygląd posadzki. Zamiatając czy odkurzając, używajmy szczotek i końcówek z miękkim włosiem. Chrońmy deski warstwowe przed nadmiernym kontaktem z wodą (podczas mycia ścierka powinna być wilgotna, a nie mokra). Najbezpieczniej używać specjalistycznych środków do pielęgnacji.

Norbert Skupiński
fot. Barlinek