Jak szybko ułożyć podłogę?

Dodano: wtorek, 08 sierpnia 2017 09:42
Jak szybko ułożyć podłogę?

O czasie realizacji posadzki decydują trzy podstawowe elementy: gotowość podłoża (jastrychu) do prac montażowych, długość trwania samego montażu oraz możliwość użytkowania wykończonej powierzchni. Te elementy różnią się w zależności od wybranej okładziny podłogowej. Uogólniając, możemy przyjąć, że najszybciej można zamontować posadzkę z tworzywa sztucznego, a najwięcej czasu zabierze ułożenie podłogi drewnianej.

Podłoże gotowe od zaraz!

Co do zasady, podłoże, na które mogą być montowane okładziny podłogowe, powinno być wytrzymałe, pozbawione rys i spękań, gładkie, równe, czyste i niepylące. Niezwykle istotny jest również poziom wilgotności, zwykle podawany w skali CM. Wiąże się to z przyjętym za normę pomiarem metodą karbidową. Wilgotność podkładu (jastrychu) cementowego w przypadku montażu podłóg powinna wynosić 2% CM, a w przypadku podkładu z ogrzewaniem podłogowym – 1,8% CM. Jeśli mamy do czynienia z podkładem anhydrytowym (gipsowym) wartości te muszą być znacznie niższe – odpowiednio 0,5% CM i 0,3% CM.

Niestety, w rzeczywistości podłoża bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Ich kiepski stan uniemożliwia bezpośrednie podjęcie prac montażowych - przed nimi trzeba bowiem wykonać szereg czynności naprawczych, co przedłuża realizację inwestycji. Na szczęście producenci mas szpachlowych (naprawczych i wyrównujących) starają się rozwiązać te problemy.

Przykładem mogą być masy szpachlowe generacji S – UZIN NC 170 LEVELSTAR NEW oraz UZIN NC 112 TURBO. Obie pozwalają na rozpoczęcie montażu wykładziny PVC już po sześciu godzinach od wylania masy! Na inwestycjach, w których krótki czas realizacji jest wręcz wymagany, stosuje się także rozwiązania naprawdę błyskawiczne.

Za dobry przykład może tu posłużyć masa UZIN NC 172 BiTurbo, która w odpowiednich warunkach osiąga gotowość do układania wykładziny PVC już po... godzinie, podaje Maciej Załęski.

Ekspresowy montaż podłogi

Nie wszystkie okładziny podłogowe da się zamontować bardzo szybko. Tam, gdzie liczy się przede wszystkim czas, zwykle stosuje się wykładziny. Ich montaż jest łatwiejszy niż układanie parkietów. Może być jednak jeszcze szybszy. Wszystko dzięki tzw. systemom montażowym, które - poza oszczędnością czasu - oferują prace niemal bez hałasu oraz brudu.

Technologia SwitchTEC opiera się na tzw. suchym klejeniu przy użyciu folii nośnych. To rozwiązanie można zastosować także na starych, gładkich podłogach bez konieczności ich demontowania. Po zamontowaniu wykładziny PVC lub winylowe (LVT) można natychmiast użytkować i obciążać. Dodatkową zaletą jest prosty demontaż tak ułożonej wykładziny i odzyskanie wcześniejszej podłogi - folie nośne nie pozostawiają żadnych trudnych do usunięcia śladów. Tak prosty i szybki proces pozwala inwestorom na częstszą wymianę wykładziny bez wyłączania dostępności lokali. To znacznie ułatwia dopasowanie do zmieniających się ciągle trendów w aranżacji wnętrz.

Błyskawiczne wykończenie podłogi

Ostatnim etapem montażu podłogi jest jej wykończenie. Zabezpieczenie powierzchni nowej podłogi można i należy przeprowadzać nie tylko w  przypadku drewna, lecz także wykładzin elastycznych. Jednak w przypadku tych pierwszych zwykle jest ono bardziej czasochłonne. Również na ten problem producenci chemii posadzkarskiej znaleźli rozwiązanie.

Najpopularniejsze rodzaje zabezpieczeń podłóg drewnianych to lakierowanie i olejowanie. W przypadku lakierowania standardowe produkty pozwalają na pełne obciążenie podłogi po kilkunastu dniach, a po zabezpieczeniu powierzchni tradycyjnymi olejami musimy poczekać zwykle około tygodnia. Wcześniejsze, intensywne użytkowanie może doprowadzić do trwałych uszkodzeń oraz niepożądanych efektów wizualnych. Dlatego przy dużej presji czasowej warto postawić na szybkie rozwiązania, wyjaśnia Dariusz Turski, manager marki PALLMANN.

Szybkie, czyli umożliwiające korzystanie z podłogi nawet po 24 godzinach od jego użycia. A lakier zabezpieczający powierzchnię podłóg drewnianych standardowo schnie jeszcze dłużej niż typowe olejowoski. Z tego powodu coraz większym zainteresowaniem cieszy się technologia utwardzania promieniami UV, pozwalająca wejść na odnowiony parkiet już po 12 godzinach.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: PALLMANN
film: Swiss Krono