Domofon, skrzynka na listy i śmietnik a ogrodzenie domu

Dodano: czwartek, 01 czerwca 2017 14:21

Odpowiednie zaprojektowanie i zaplanowanie ogrodzenia to ważny element planowania domu. Znaczenie ma nie tylko jego wygląd, lecz także funkcjonalność, którą docenia się podczas codziennych czynności. O czym pamiętać, aby całość była przemyślana i usprawniała nasze rutynowe działania? Jak wpasować w ogrodzenie tak istotne elementy, jak domofon, skrzynka na listy bądź śmietnik?

Domofon, podobnie jak skrzynka na listy, powinny znajdować się przy furtce. To dosyć oczywiste i najprostsze rozwiązanie. Najlepiej umiejscowić go tak, by był na wysokości twarzy (jest to istotne przede wszystkim, gdy posiadamy wideomofon). Natomiast skrzynkę pocztową można zamontować na furtce bądź obok niej – tak, by dostęp do niej był łatwy zarówno dla nas, jak i dla listonosza.

Bardzo ważne jest też odpowiednie wkomponowanie skrzynek przyłączeniowych gazu oraz elektryczności. Należy przy tym pamiętać, że muszą one być stale dostępne od zewnątrz i lepiej je stawiać w linii ogrodzenia. Jednak nie powinny zwracać na siebie uwagi, aby nie psuć estetycznego efektu naszego płotu. Można rozważyć ich umiejscowienie na uboczu, gdzie nie będą zwracały na siebie uwagi.

Jednak wcześniej istotnym etapem budowy jest doprowadzenie przyłączy (elektrycznych czy gazowych) do środka słupków lub murków. Rury powinny zostać wprowadzone już w trakcie stawiania fundamentów, a dokładniej - przed ich zalaniem. Następnie prowadzi się je po słupkach ogrodzeniowych bądź murze na odpowiednią wysokość i wtedy zalewa się wnętrze betonem. Gdy przyłącza się już poprowadzone, można zająć się skrzynkami przyłączeniowymi.

Zdecydowanie warto pamiętać o odpowiednim zaprojektowaniu śmietnika. Łatwy do niego dostęp zapewni nam jego sprawne użytkowanie. Prócz tego istotne jest, aby nie rzucał się zbytnio w oczy. Najprostsze, a jednocześnie niedrogie i estetyczne rozwiązanie to zrobienie wnęki na pojemnik na śmieci, która jest wkomponowana w pobliże bramy wjazdowej. Najlepiej wygląda to wtedy, gdy brama jest lekko wycofana z linii ogrodzenia, a miejsce na śmietnik znajduje się bokiem do ulicy. By nie przykuwało zbytniej uwagi, można osłonić je np. żywopłotem.

Przy wyborze miejsca na śmietnik, należy pamiętać o jego prawidłowej lokalizacji. Nie może on znajdować się bliżej niż 3 metry od okien oraz drzwi i przynajmniej 2 metry od granicy działki z działką sąsiednią, a bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli styka się ze śmietnikiem u sąsiada.

Jeżeli już przy wstępnym projekcie naszego ogrodzenia uwzględnimy wszystkie te elementy, to z pewnością wpłynie to pozytywnie na jego funkcjonalność, a my sami nie będziemy zwracać uwagi na rutynowe codziennie czynności.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Joniec