Jakie możliwości dają nam gazony?

Dodano: wtorek, 06 czerwca 2017 11:54

Gazony ogrodowe to rozwiązanie, które od lat cieszy się w Polsce niezmienną popularnością i często gości w naszych ogrodach. To klasyczne rozwiązanie cechuje trwałość i uniwersalność.

Jakie są możliwości ich zastosowania? Najprostszym i podstawowym wariantem jest wykorzystanie gazonów jako donic i obsadzenie roślinami. Jako że gazony stoją cały rok na zewnątrz, warto wybrać roślinność całoroczną i odporną na trudne warunki atmosferyczne - pozwoli nam to zaoszczędzić nieco pracy na wiosnę. Bardzo ładnie będą się prezentować tutaj kwitnące kwiaty, zioła czy inne rośliny zielone.

Gazony ogrodowe to także bardzo dobry sposób na wzmocnienie skarp i zboczy oraz budowę murków oporowych. Stawiają one opór podłożu, które może się zsuwać podczas silnego deszczu. Gazony stosowane jako ogrodzenie posesji świetnie sprawdzą się też w roli materiału dźwiękochłonnego i chroniącego przed wzrokiem ciekawskich przechodniów.

Podstawową zaletą gazonów jest łatwość ich montażu. Nie potrzeba tutaj dodatkowych spoiw z cementu, wystarczy ich ustawienie w wybranym miejscu i ewentualne łączenie z innym gazonami. Ponadto są one niezwykle odporne na różne warunki pogodowe. Ich ciężar sprawia, że silny wiatr nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia. Nie odbarwi ich słońce, nie trzeba też obawiać się niszczenia przez zimowe mrozy. Między innymi ich trwałość sprawia, że często są też wykorzystywane w przestrzeni publicznej: w parkach, na miejskich skwerach czy placach.

Ciekawą dekoracyjną opcją są gazony księżycowe (półokrągłe, z wcięciem po jednej stronie), które można rozmaicie zestawiać, tworząc przeróżne kompozycje. Ich specyficzny kształt jest ich atutem, bowiem sprawia, że gazony wpasowują się w różne miejsca i można stawiać je samodzielnie bądź tworzyć większe formy: murek lub system kaskadowy, np. na skarpie.

Kolorystyka dostępnych gazonów sprawia, że doskonale współgrają one z kostką brukową, ścieżkami ogrodowymi oraz murowanymi ogrodzeniami. W połączeniu z roślinnością, zwłaszcza z pnącymi roślinami, wyglądają niezwykle i naturalnie wtapiają się w całość ogrodu.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Joniec