Styl ogrodzenia a styl domu

Dodano: wtorek, 11 lipca 2017 16:09
Styl ogrodzenia a styl domu

Pewnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale płot może zmienić naprawdę wiele w postrzeganiu budynku. Gdy dobrze dopasujemy ogrodzenie do stylu budownictwa, to dom będzie prezentować się jeszcze lepiej. Jak tego dokonać? Na co zwracać uwagę?

Jak dobrze wiemy, ładny dom to nie tylko budynek i jego projekt oraz wykonanie. Atrakcyjna wizualnie posesja składa się z wielu elementów: budynku mieszkalnego, garażu, płotu oraz dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Aby wszystko składało się w estetyczną całość, musi być ze sobą połączone za sprawą odpowiedniej stylistyki. Spoiwem może być tutaj ogrodzenie oddzielające posesję od przestrzeni publicznej.

Niezwykle istotne jest, aby podczas projektowania ogrodzenia dostosować je do charakteru miejsca, tak, aby styl domu oraz płotu był spójny. Dlatego też styl cokołu oraz słupków powinien nawiązywać do sposobu wykończenia elewacji budynku. W przypadku przęseł można użyć tych samych materiałów, z których wykonano balustrady przy budynku (jeśli takowe są).

Ważną rolę odgrywa tutaj również kolorystyka. Dla miłośników stonowanej i spokojnej estetyki trafnym rozwiązaniem jest dobranie barwy ogrodzenia pod zabarwienie elewacji. Na przykład gdy ściany domu, garaż oraz okienne obramowania są jaśniejsze i wyraźnie odcinają się od czerwonego dachu, warto zachować tę równowagę i postawić również na bardziej stonowane, zgrywające się z domem ogrodzenie. Dzięki bogatej kolorystyce oferowanych przez nas ogrodzeń oraz bloczków elewacyjnych stworzenie współgrającej ze sobą kompozycji nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Miłośnikom kontrastów do gustu przypadnie zapewne zestawienie metalowych elementów ogrodzenia, np. furtki czy skrzynki na listy (pasujących m.in. do szarych dachówek i tynku o podobnej barwie), z drewnianymi przęsłami, które będą ciepłym akcentem w całym projekcie. Dodatkowo kontrastowe połączenia kolorów oraz geometryczne kształty nadadzą ogrodzeniu nowoczesny charakter, doskonale komponujący się z nowatorskim budownictwem. Natomiast przęsła z metalu z wyszukanym ornamentem lub stylowymi zdobieniami będą doskonale pasować do tradycyjnej architektury.

Warto także zwrócić uwagę na okolicę, w której mieszkamy. Jeśli droga, przy której stoi dom, jest ruchliwa i głośna, a nam zależy na spokoju i prywatności, doskonałym wyborem będzie ogrodzenie betonowe w postaci muru, które ochroni nas przed hałasem, kurzem oraz brudem unoszącym się z ulicy. Oczywiście, zagwarantuje nam także spokój i prywatność, gdyż oddzieli od przechodniów. Jeżeli zdecydujemy się na taki wariant, to warto rozważyć zrobienie nieco większej przerwy na furtkę w stosunku do szerokości drzwi wejściowych. Takie rozwiązanie jest bardziej stylowe i reprezentacyjne.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Joniec