Narzędzia i maszyny do pielęgnacji zieleni i ogrodu

Dodano: środa, 13 czerwca 2018 16:54
Narzędzia i maszyny do pielęgnacji zieleni i ogrodu

Bogaty asortyment zmechanizowanego sprzętu ogrodniczych pozwala na wygodne i szybkie przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych zarówno w niewielkim przydomowym ogrodzie jak i przy pracach prowadzonych na miejskich terenach zielonych. Do najpopularniejszych maszyn należą różnorodne maszyny do koszenia trawników, urządzenia do nawadniania oraz utrzymania porządku i czystości.

Napęd elektryczny czy spalinowy

Większości narzędzi ogrodniczych występuje w dwóch wersjach napędowych – z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Wybór rodzaju napędu ma istotne znaczenie przede wszystkim ze względu na obszar działania - narzędzia elektryczne muszą być zasilane z sieci co ogranicza ich zasięg użytkowania ze względu na długość przewodu, choć niektóre urządzenia mogą być zasilane z wbudowanego akumulatora, ale ograniczony będzie czas ich funkcjonowania.

W praktyce obszar wykorzystania narzędzi elektrycznych nie powinien być większy niż ok. 50 m od miejsca podłączenia do sieci elektrycznej choćby ze względu na kłopotliwe rozwijanie długiego przewodu jak i spadek napięcia na rezystancji zasilania. Urządzenia spalinowe można użytkować na dowolnym obszarze, co jest szczególnie istotne na dużych działkach. Są jednak dość uciążliwe w obsłudze i hałaśliwe. Dysponują z reguły dużą, praktycznie nieograniczoną mocą, co ma istotne znacznie szczególnie w przypadku kosiarek, gdyż pozwala efektywnie kosić np. wysoką trawę, napędzać koła jezdne.

Kosiarki

Wybór sprzętu koszącego jest ogromny - poczynając od małych kosiarek z napędem ręcznym po traktorki o dużej wydajności koszenia. Powszechnie przyjętym kryterium doboru kosiarki jest przede wszystkim powierzchnia wymagająca systematycznego koszenia. Jako optymalne powierzchnie trawników do pielęgnacji przez poszczególne rodzaje kosiarek można przyjąć, że kosiarki elektryczne używane są na powierzchni trawnika do 500 m2, na większych wykorzystuje się kosiarki spalinowe pchane lub z napędem, a na obszarze powyżej 3000 m2 warto zainwestować w kosiarkę traktorową.

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Możemy wybierać z bogatej oferty marki Tryton
Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Możemy wybierać z bogatej oferty marki Tryton

Maszyny te mogą pracować jako zbierające do kosza, z wyrzutem bocznym lub mielące (z tzw. trybem mulczowania). Zależnie od modelu, kosiarka przystosowana jest do pracy tylko w jednym trybie lub też po przestawieniu osłon i zamontowaniu wyposażenia - w dwóch lub trzech Kosiarki z wyrzutem bocznym używane są głównie na powierzchniach rzadko koszonych, gdzie rośliny dorastają do znacznej wysokości. Skoszoną trawę trzeba jednak zgrabić i wywieść z trawnika.

Tryb pracy ze zbieraniem trawy do zbiornika - najczęściej wykorzystywany w ogrodach przydomowych - stosuje się przy systematycznym koszeniu trawnika, gdy wysokość roślinności nie przekracza 10-12 cm. Przy starannej pielęgnacji trawnika i częstym koszeniu można korzystać z kosiarki mielącej, która rozdrobniony pokos pozostawia na powierzchni i pełni on wtedy rolę zielonego nawozu. W tym trybie pracują np. akumulatorowe kosiarki automatyczne, które samoczynnie, w zaprogramowanych odstępach czasu pielęgnują trawnik ograniczony pętlą indukcyjną o powierzchni nawet do 500 m2.

Przy prowadzeniu prac pielęgnacyjnych na powierzchni ponad 1000 m2 warto zdecydować się na kosiarkę z napędem spalinowym. Przy areale kilku tysięcy metrów kwadratowych np. teren rekreacyjny wymagający systematycznego koszenia, należy wykorzystywać raczej kosiarki traktorowe, które po zamontowaniu dodatkowego wyposażenia można przystosować również do innych prac - np. odśnieżania, zbierania liści, sprzęgać z przyczepką.

Wykaszarki - kosy spalinowe

Pełnią funkcję mechanicznej kosy wykorzystywanej głównie na terenach, gdzie nie prowadzi się systematycznej pielęgnacji zieleni, a jedynie okresowo usuwa nadmiar roślinności. W przydomowych ogrodach mają więc ograniczone zastosowanie, natomiast doskonale sprawdzają się na "dzikich" obszarach o nierównym podłożu i z różnorodną roślinnością. Wyposażone są z reguły w silnik spalinowy, ale spotyka się tez modele z napędem elektrycznym. Narzędzia te występują w dwóch wersjach przeniesienia napędu - z wałem giętkim oraz bardziej uniwersalne z wałem sztywnym, które dysponując  wyższą mocą silnika umożliwiają zamontowanie na nich oprócz głowicy żyłkowej również noży tnących czy tarczy zębatej co pozwala na koszenie gęstych zarośli, a nawet ścinanie cienkich drzew.

Kosy spalinowe niezbędne w trudnym terenie oferuje Makita
Kosy spalinowe niezbędne w trudnym terenie oferuje Makita

Praca wykaszarką stwarza spore zagrożenie dla obsługującego jak i osób znajdujących się w pobliżu, ze względu na niekontrolowany rozrzut różnych twardych elementów ukrytych w wysokiej trawie czy zaroślach. Konieczny więc będzie ubiór ochronny osłaniający nogi (długie buty, nagolenniki) oraz siatkowa osłona twarzy, a przy dłuższej pracy należy korzystać ze słuchawek ochronnych.

Do precyzyjnego usuwania zbędnej roślinności na terenie wymagającym szczególnie starannej pielęgnacji wykorzystuje się ręczne podkaszarki nazywane również trymerami. Umożliwiają one wykaszania trawy wokół drzew, ogrodzeń, na krawędziach chodników oraz wszędzie tam, gdzie nie można wjechać kosiarka na kołach. Są to urządzenia najczęściej z napędem elektrycznym i silnikiem o mocy 300-500 W, a elementem tnącym jest żyłka nylonowa nawinięta na szybko obracającą się głowicę.

Jak nawodnić ogród  - z wodociągu czy studni?

Niewielką instalację nawadniającą ogród można zasilać bezpośrednio z domowej instalacji wodociągowej, ale przy większym zapotrzebowaniu konieczna będzie dodatkowa pompa utrzymująca wymagane ciśnienie i wydajność. W przypadku czerpania wody do nawadniania z oddzielnej studni rodzaj pompy dostosowuje się do głębokości stałego poziomu lustra wody jak i wymaganej wydajności oraz ciśnienia.

System nawadniania wymaga utrzymywania ciśnienia na dyszach zraszaczy na poziomie przynajmniej ok. 2 barów co trzeba brać pod uwagę przy doborze pompy z uwzględnieniem spadków ciśnienia na kolejnych zraszaczach . Najczęściej wykorzystywane są ogrodowe pompy wirnikowe, które mogą zasilać instalację nawadniającą z własnej studni o głębokości lustra nie większej niż 7 m, ze zbiorników powierzchniowych jak i pracować jako podłączone do instalacji wodociągowej. Orientacyjnie można przyjąć, że pompa powinna zapewniać wydatek ok. 8-10 litrów/min na każdy zraszacz przy ciśnieniu 3,5-4,0 bary na wejściu zasilania do instalacji.

Czyszczenie pod wysokim ciśnieniem

Obiekty małej architektury ogrodowej, tarasy czy nawet elewacje domu wymagają okresowego oczyszczania z nagromadzonych zanieczyszczeń czy porostów. Skutecznym sposobem ich usunięcia będzie wykorzystanie wysokociśnieniowych myjek wyposażonych w odpowiednio dobrane dysze myjące. Dynamiczne oddziaływanie strumienia wody sprawia, że nawet mocno przylegające zanieczyszczenie ulegają oderwaniu przy czym mycie ta metodą charakteryzuje się niewielkim zużyciem wody.

Wysokociśnieniowe myjki firmy Kärcher
Wysokociśnieniowe myjki firmy Kärcher

Efektywność pracy poprawia dodatkowo np. zawirowanie wypływającej wody poprzez odpowiednie ukształtowanie dyszy wylotowej jak też możliwość pracy wodą podgrzaną czy z dodatkiem środka myjącego. Do współpracy za myjkami mogą być również dołączane różne akcesoria do zadań specjalnych - szczotki, zestawy do udrażniania rynien czy też piaskownia na mokro.

Zależnie od wytwarzanego ciśnienia oaz wydajności, myjki ciśnieniowe klasyfikowane są do kilku klas określających optymalny zakres ich użytkowania. Najmniejsze, o ciśnieniu ok. 110 barów przeznaczone są do prowadzenia podstawowych prac porządkowych, a modele z pompą wytwarzającą ciśnienie ok. 180 barów mogą służyć do wielu robót czyszczących i renowacyjnych.

autor: Cezary Jankowski

oprac.: Anna Chrystyna

zdjęcie otwierające: Kärcher

zdjęcia w tekście: Kärcher, Tryton, Makita

 

Powiązane artykuły

» Systemy nawadniania ogrodu