Taras z desek, kamienia czy płyt betonowych – co wybrać?

Dodano: wtorek, 19 czerwca 2018 14:23
Taras z desek, kamienia czy płyt betonowych – co wybrać?

Naturalne drewno, bardzo odporny kamień czy może nowej generacji płyty tarasowe? Co wybrać na taras, jakie zalety i wady mają poszczególne materiały do budowy tarasów?

Drewno to natura

Wykorzystywane od dawna na tarasach drewno ma ogromną zaletę – jest naturalne, piękne, doskonale wtapia się w otoczenie domu. Rośliny w donicach czy meble ogrodowe świetnie prezentują się na tle desek.  Stawanie nawet bosą stopą po drewnie jest zawsze przyjemne -  niezależnie od temperatury na zewnątrz drewno pozostaje miłe w dotyku, nie poparzymy na nim stóp ani nie odczujemy dotkliwego zimna. Niewątpliwą zaletą drewna jest jego sprężystość, dzięki której amortyzuje upadki, co poprawia bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie dzieci.

Deski można naprawić, poddają się renowacji, więc zadbane będą służyły wiele lat. No właśnie zadbane! Drewno wymaga konserwacji, by wyglądało estetycznie. Pod wpływem słońca, wody, wiatru zmienia kolor, odbarwia się. Wystarczy jednak dobrze umyć taras ciśnieniową myjką i zaolejować ponownie deski. Takie zabiegi najlepiej wykonywać dwa razy do roku. Drewno wymaga też impregnowania i zabezpieczania preparatami grzybobójczymi. Intensywność  prac przy drewnianym tarasie zależy także od gatunku drewna. Bardzo odporne na wilgoć są gatunki egzotyczne, jak ipe, bilinga i massaranduba. Wśród rodzimych gatunków najlepszy będzie dąb.

Twardy jak kamień - taras z kamienia

Za wysoką trwałość, twardość i odporność na warunki atmosferyczne są cenione tarasy z kamienia. Najpopularniejszym kamieniem układanym na tarasach jest granit. Poza tym stosuje się bazalt, łupek, wapienie, piaskowce. Posadzka z kamienia jest mrozoodporna, nienasiąkliwa. Jednak płyty kamienne wymagają okresowych zabiegów polegających na ich impregnacji zabezpieczającej przed trwałymi zabrudzeniami. Uwaga ze względów bezpieczeństwa na tarasach nie powinno się układać płyt kamiennych szlifowanych lub polerowanych.

Taras z kamienia

Nowoczesne płyty tarasowe i ogrodowe

To rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby mieć taras drewniany lub kamienny, ale zniechęca ich konieczność dbania, konserwowania, zabezpieczania tych powierzchni. Na rynku są płyty tarasowe i ogrodowe inspirowane wyglądem naturalnych materiałów, a przy tym nie wymagające od nas niczego innego poza zamiataniem czy myciem. Firma Bruk-Bet oferuje innowacyjne i efektowne materiały nowej generacji - płyty Realit®.

Płyty betonowe niczym deska

Płyty betonowe z linii Deska Ogrodowa dokładne odwzorują fakturę drewna, mają ciekawą kolorystykę – do wyboru w barwach: biały, szary, stalowy, beżowy, orzech ciemny. Seria składa się z wielkoformatowych pojedynczych płyt (od 60 x 22,5 cm do  120x45 cm) o grubości 4 lub 5 cm. Płyty po ułożeniu dają efekt długich klepek parkietowych. Właśnie dzięki dużym formatom montuje się je szybko i łatwo. Ten rodzaj płyt jest polecany szczególnie na tarasy i do ogrodów o rustykalnym charakterze, choć równie dobrze można je zastosować w nowoczesnym otoczeniu.

Płyty betonowe imitujące deskę ogrodową

Urok kamienia

Ciekawym pomysłem są płyty tarasowe Kavero®, imitujące porowatą strukturę trawertynu z jej delikatnymi nieregularnymi wklęsłościami. Mają formaty od 45/30 cm do 120/45 cm.

Parkiet na tarasie

Płyty tarasowe Parkiet Ogrodowy są polecane osobom lubiących klasyczne rozwiązania. Płyty o wymiarach 45/45 cm lub 60/60 cm mają tradycyjny rysunek klepek parkietowych.

Płyty tarasowe Parkiet Ogrodowy


Więcej o płytach tarasowych - kliknij

źródło i zdjęcia: Bruk-Bet
film: Bruk-Bet