Montaż sufitów podwieszanych

Dodano: czwartek, 31 sierpnia 2017 10:10
Montaż sufitów podwieszanych

Sufit podwieszany może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale osłoni również instalacje prowadzone pod stropem, możliwi montaż atrakcyjnego oświetlenia czy urządzeń klimatyzacyjnych. Przy doborze odpowiedniej konstrukcji i pokrycia zapewni również ochronę przeciwpożarową, izolację cieplną czy wyciszenie hałasów między kondygnacjami.

Jaki sufit wybrać?

Wybór rodzaju osłony stropu w formie sufitu podwieszanego - oprócz walorów dekoracyjnych - powinien uwzględniać możliwość łatwego dostępu do przestrzeni podstropowej, jeśli umieszczone są tam instalacje techniczne budynku. Zamontowanie w takim przypadku sufitu nierozbieralnego skomplikuje znacząco naprawy tych instalacji, jak i utrudni zmianę np. aranżacji oświetlenia.

Nie bez znaczenia będzie też wielkość koniecznego obniżenia sufitu - odmienna dla różnych systemów - aby po ich zamontowaniu nie powstało zbyt niskie pomieszczenie. W budynkach mieszkalnych instalowane są najczęściej sufity pełne z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi.

Coraz częściej zakładane są też systemy kasetonowe, które stały się praktycznie standardem w pomieszczeniach biurowych czy użyteczności publicznej. Rolę dekoracyjnych, często fantazyjnych osłon sufitowych w pomieszczeniach reprezentacyjnych mogą pełnić również systemy panelowe bądź sufity napinane.

Sufity z płyt g-k

System sufitów podwieszanych z pokryciem płytami gipsowo-kartonowymi - dzięki możliwości formowania stelaża - pozwala na uzyskanie zarówno powierzchnie płaskiej, wielopoziomowej jak i łukowej. Jednak po zamontowaniu dostęp do przestrzeni podstropowej wymagać będzie demontażu (wycięcia) przynajmniej części pokrycia.

System ten składa się z elementów nośnych w formie profili stalowych, zawiesi mocujących oraz pokrycia standardowymi płytami g-k bądź elastycznymi w przypadku powierzchni krzywoliniowych.

Płaskie monolityczne sufity podwieszane montowane są na rusztach dwuwarstwowych powstających z krzyżowego połączenia profili stalowych CD (głównych i nośnych) i zamocowania wieszakami do sufitu. Zależnie od pożądanej wysokości jego obniżenia, do mocowania stosowane są zawiesia sprężyste współpracujące z drutem wieszakowym o różnej długości (obniżenie sufitu co najmniej o 15 cm) lub stałe tzw. ES mocowane wkrętami do profili głównych (sufit niżej o ok. 10 cm).

Do ich osadzenia w stropie należy wykorzystywać wyłącznie mocowania metalowe. Końce profili nośnych osadzane są w profilu przyściennym, mocowanym na całym obwodzie sufitu. Na wypoziomowanym ruszcie nośnym płyty gipsowo-kartonowe mocuje w takim układzie, aby dłuższe boki płyt ustawione były prostopadle do profili nośnych, a połączenia wzdłużne znalazły się na tych profilach.

Łączenia poprzeczne w kolejnych pasach pokrycia powinny być wzajemnie przesunięte o przynajmniej jeden odstęp między tymi profilami. Odstępy między wkrętami mocującymi płyty nie powinny być większe niż 20 cm, a ich dokręcenie nie może powodować przecięcia warstwy kartonu.

Wykończenie powierzchni pokrycia wymaga dość pracochłonnego szpachlowania złączy z użyciem siatki zbrojącej lub perforowanej taśmy papierowej oraz gipsowej zaprawy szpachlowej. Ostateczne wyrównanie powierzchni sufitu uzyskuje się przez szlifowanie spoin i wypełnień w miejscach osadzenia wkrętów.

Montaż podwieszanego sufitu z płyt g-k.

 

Łukowe powierzchnie sufitów tworzone są przy zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych zbrojonych włóknem szklanym o grubości 6 mm. Umożliwiają one formowanie powierzchni na sucho o promieniu gięcia powyżej 600 mm. Specjalne zestawy profili i akcesoriów pozwalają na łatwe utworzenie rusztu łukowego pod krzywoliniowy sufit.

Sufity kasetonowe

System nośny sufitów kasetonowych składa się z profili wzdłużnych i poprzecznych tworzących pola o wymiarach 600x600m bądź 600x1200mm. Zależnie od odmiany systemu profile nośne mogą być widoczne lub ukryte w wycięciach kasetonów. Stosownie do pożądanego efektu dekoracyjnego jak i funkcji użytkowej montowane są kasetony z prasowanej wełny mineralnej, gipsu bądź drewniane.

Do modułowych wymiarów systemu dostosowane są również panele oświetleniowe, klimatyzacyjne czy wentylacyjne zapewniające wygodne wyposażenie wnętrz, przy jednoczesnej możliwości zmiany ich rozmieszczenia. Łączenia między profilami zapewniają złącza zatrzaskowe, a ich zamocowanie do sufitu wykonuje się przy użyciu wieszaków o regulowanej długości.

Wzdłuż ścian mocowane są profile przyścienne, stanowiące oparcie dla końców profili nośnych i kasetonów brzegowych. Kasetony z twardej wełny mineralnej pokrytej cienkowarstwowym tynkiem ozdobnym nie wymagają wykańczania. Poprawiają izolacyjność akustyczną ograniczając rozchodzenie się dźwięków w pomieszczeniu jak i dochodzących z zewnątrz.

Kasetony gipsowe dzięki stosunkowo dużej sztywności pozwalają na bezpośrednie mocowanie na nich np. lekkich lamp. Ich powierzchnia może być gładka lub perforowana i malowana na biało. Dostępne są również kasetony z powłoka dekoracyjną np. imitującą drewno bądź pokryte folią zapobiegająca nadmiernemu ich zawilgoceniu.

Montaż sufitów kasetonowych jest bardzo prosty i sprowadza się do osadzenia w stropie wieszaków podtrzymujących konstrukcję nośną i profili przyściennych, a zatrzaskowego połączenia ułatwiają utworzenie rusztu.

Przy doborze długości zawiesi należy brać pod uwagę grubość montowanych w suficie modułów oświetleniowych i klimatyzacyjnych – z reguły nie powinna być ona mniejsza niż 15 cm. Kasetony wkładane są po prostu w kolejne pola rusztu i swobodnie spoczywają na profilach nośnych. Łatwo je również wyjąć uzyskując dostęp do przestrzeni podstropowej.

Wstawianie kasetonów podczas montażu podwieszanego sufitu.

 

autor: Cezary Jankowski
oprac.: Maja Wychowaniec
zdjęcia: Knauf, Redakcja