Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. Wybieramy drzwi wewnętrzne i schody

Dodano: wtorek, 04 kwietnia 2017 14:25

Czasem potrzebne są drzwi dobrze izolujące akustycznie, innym razem - doświetlające pomieszczenia. Muszą być też odpowiednio dobrane pod względem wizualnym - tak, by harmonizowały z wystrojem poszczególnych wnętrz. Wizualną rolę we wnętrzu każdego domu czy mieszkania odgrywają także schody.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne

I tu do wyboru jest wiele rozwiązań - pod względem wizualnym i konstrukcyjnym. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych modeli, o rozmaitej stylistyce, z różnych materiałów. Oprócz drewna - litego i klejonego warstwowo (to drugie jest wytrzymalsze i odporniejsze na paczenie się) - do ich produkcji używa
się płyt drewnopochodnych (gładkich lub tłoczonych płyt wiórowych albo pilśniowych), a nawet szkła hartowanego lub klejonego - tafla może znajdować się w aluminiowej bądź drewnianej ramie.

Zamiast tradycyjnych drzwi rozwieralnych, dość często wybierane są przesuwne - idealne, gdy brak miejsca na ruch skrzydła. W przypadku modeli przesuwnych jest ono podwieszone do prowadnicy, zamontowanej na górze otworu drzwiowego. Po otwarciu zachodzi na ścianę - zasłaniając jej spory fragment (co utrudnia niekiedy aranżację pomieszczenia) - lub chowa się w kasecie zamontowanej wewnątrz ściany. To drugie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze, jednak najlepiej zaplanować je na etapie budowy domu - w przeciwnym razie konieczne będzie zbudowanie ścianki szkieletowej, pełniącej funkcję kasety. Pamiętajmy, że ze względów bezpieczeństwa, rozwieralne drzwi w łazienkach, toaletach, kuchniach i kotłowniach muszą otwierać się na zewnątrz. W przypadku pozostałych pomieszczeń, należy jedynie zwrócić uwagę, aby nie kolidowały ze sobą podczas otwierania. W ciasnych ciągach komunikacyjnych skrzydła raczej nie powinny uchylać się na zewnątrz - nagłe otwarcie może stanowić zagrożenie dla przechodzącej osoby.

Schody - praktyczna ozdoba

Przede wszystkim zapewniają wygodną komunikację między kondygnacjami, jednak nie sposób pominąć ich wizualnej roli we wnętrzu domu. Jeśli mieszka w nim więcej niż jedna rodzina, najwygodniej, gdy znajdują się blisko głównego wejścia (przed laty właśnie tam były najczęściej lokalizowane). W innych przypadkach planuje się je w głębi domu, np. w salonie - co ułatwia komunikację z piętrem budynku. Niestety, w takiej sytuacji salon staje się mniej przytulny, głośniejszy (zanika bariera akustyczna pomiędzy poziomami), a niekiedy również mniej ustawny. Najpopularniejsze są schody żelbetowe - wylewane w deskowaniu na etapie stanu surowego. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość i można z nich korzystać już podczas budowy domu. W ostatnich latach sporą popularność zyskały też drewniane i stalowe schody gotowe - czyli modułowe - które można bez problemu dopasować do każdego budynku, na każdy wymiar. Ich montaż odbywa się na etapie wykańczania wnętrz. Dzięki budowie samonośnej, nie wymagają przygotowań konstrukcyjnych i doskonale nadają się do modernizowanych domów.

Efektowne schody mogą nadać wnętrzu charakteru. Jednak im bardziej będą wyeksponowane, tym więcej uwagi należy poświęcić doborowi odpowiednich materiałów (dopasowanych do pozostałych, użytych we wnętrzu) oraz staranności wykonania. Stopnie najczęściej wykańcza się drewnem, a na balustrady wybiera drewno, stal lub szkło hartowane. W minimalistycznych wnętrzach zwykle rezygnuje się z balustrad, jednak w trosce o bezpieczeństwo, szczególnie małych dzieci i osób starszych, należy unikać takiego rozwiązania. Schody nie mogą być śliskie, muszą być wystarczająco szerokie (przynajmniej 80 cm), jak najmniej strome i łatwe do utrzymania w czystości.

opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Villa Glass Studio