Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. Urządzamy kuchnię i łazienkę

Dodano: wtorek, 04 kwietnia 2017 14:40

W domu jednorodzinnym zazwyczaj jest więcej niż jedna łazienka. Na ogół na parterze lokalizuje się małą - pełniącą funkcję toalety oraz łazienki dla gości. Zamiast wanny jest prysznic, bo zajmuje mniej miejsca. Kuchnia natomiast to pomieszczenie, w którym domownicy często się spotykają. Należy więc tak ją urządzić, aby była i funkcjonalna i miła dla oka.

W domu jednorodzinnym zazwyczaj jest więcej niż jedna łazienka. Na ogół na parterze lokalizuje się małą - pełniącą funkcję toalety oraz łazienki dla gości. Zamiast wanny jest prysznic, bo zajmuje mniej miejsca. Takie wnętrze optycznie powiększa się poprzez montaż dużego lustra, kilku źródeł światła, błyszczącej armatury i połyskliwych płytek w jasnej kolorystyce. Na piętrze natomiast, przy sypialniach domowników, zwykle znajduje się duża łazienka lub pokój kąpielowy, z podwójną umywalką,  obszerną wygodną wanną (np. dwuosobową z hydromasażem), bidetem, a niekiedy też z kabiną sauny. Wielki pokój kąpielowy najlepiej podzielić na dwie strefy - sanitarno-kąpielową oraz suchą (relaksacyjną). W tej drugiej ustawia się leżankę, na której można odpoczywać po hydromasażu lub zabiegu w saunie, albo sprzęty do ćwiczeń.

Kuchnia to pomieszczenie, w którym domownicy często się spotykają. Należy więc tak ją urządzić, aby była i funkcjonalna i miła dla oka. Może być oddzielnym pomieszczeniem lub należeć do salonu. Ale o tym - oraz o rozlokowaniu sprzętów - zdecydujmy na etapie projektu domu. Rozmieszczenie sprzętów kuchennych powinno być kompatybilne z kolejnością wykonywania czynności podczas przygotowywania posiłków. Zgodnie z tą zasadą, zlew umieszcza się pośrodku tego ciągu roboczego, zaś lodówkę i kuchenkę - po przeciwległych jego stronach. Najbliżej wejścia znajduje się strefa przechowywania żywności, która obejmuje lodówkę, spiżarnię itp. Dalej - strefa zmywania, wyposażona w zlewozmywak, zmywarkę, kosz na odpadki. Następnie - strefa przygotowywania posiłków, czyli wygodny blat roboczy. Na końcu zaś - strefa gotowania, zaopatrzona w płytę grzejną, piekarnik, mikrofalówkę itp. Najwygodniej, gdy meble ustawione są w kształt litery L lub U. Modne są ostatnio kuchnie z tzw. wyspą, na której umieszcza się blat albo płytę kuchenną z ozdobnym wyciągiem. To rozwiązanie sprawdza się jednak tylko na dużej przestrzeni. W kuchni warto zaplanować stół do wspólnych posiłków z całą rodziną - o ile jest na niego miejsce. Nie można też zapomnieć o odpowiednim doświetleniu przestrzeni roboczej - blatu, zlewozmywaka i płyty kuchennej. Oprawy zwykle montowane są pod szafkami wiszącymi.

opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Grafdeco