Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. Urządzamy pokoje i garderobę

Dodano: wtorek, 04 kwietnia 2017 14:49

W zależności od upodobań, salon możemy urządzić w stylu nowoczesnym lub bardziej klasycznym. Ograniczeniem bywa jedynie wielkość pomieszczenia. Sypialnia to najbardziej prywatna część domu, dlatego jej styl może znacznie odbiegać od pozostałych pokoi. Jeśli chodzi o aranżację pokoju dziecięcego, to warto by pomieszczenie to zmieniać co kilka lat - innej przestrzeni potrzebuje niemowlę, innej dorastający nastolatek.

Pokoje o różnym przeznaczeniu

Podczas aranżacji salonu mamy większą swobodę, niż w przypadku łazienki i kuchni. Nie ogranicza nas lokalizacja pionów wodnych czy gazowych. W zależności od upodobań, możemy go urządzić w stylu nowoczesnym lub bardziej klasycznym. Ograniczeniem bywa jedynie wielkość pomieszczenia. W małym trudno wydzielić poszczególne strefy - wypoczynkową (z fotelami, stolikiem kawowym itp.) czy jadalnianą. Jeśli jednak jest to możliwe, często oddziela się je sofą. Takiemu rozwiązaniu sprzyja forma nowoczesnych mebli - z dekoracyjnym tyłem, nierzadko wyposażonym w niewielkie półki. W większości salonów istotnym elementem jest telewizor - choć z powodzeniem można go zastąpić kominkiem. Oprócz tego mamy komody, witryny, półki na książki i oczywiście oświetlenie w rozmaitej postaci.

Sypialnia to najbardziej prywatna część domu, dlatego jej styl może znacznie odbiegać od pozostałych pokoi. Zwykle jest przytulna. Warto wybrać możliwie duże łóżko. Minimalna szerokość dla dwóch osób to 140 cm, ale większy komfort zapewni 180 cm lub nawet 220 cm. Optymalna wysokość łóżka to 40-45 cm. Z niższego niewygodnie będzie wstawać. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się modele z rozbudowanym wezgłowiem, obitym miękką tkaniną lub skórą. W sypialni przyda się też fotel, w którym wygodnie będzie czytać, komoda na bieliznę, obszerna szafa (jeśli w pobliżu nie ma oddzielnej garderoby), biblioteczka na ulubione książki oraz toaletka, na którą w mieszkaniu w bloku często brak miejsca.

Aranżacja pokoju dziecięcego musi się zmieniać co kilka lat - innej przestrzeni potrzebuje niemowlę, innej dorastający nastolatek. W związku z tym warto wybierać meble o prostej formie, w neutralnym kolorze, do których z czasem łatwo będzie dobierać inne sprzęty i dodatki. Warto też kupować takie, które można dostosowywać do wieku dziecka - niektóre modele łóżek dla najmłodszych mają trzy poziomy mocowania materaca czy wyjmowane szczebelki. Pamiętajmy, że w pokoju malucha, oprócz pojemników na zabawki, za jakiś czas będzie musiało zmieścić się biurko, regał na książki i większa szafa na ubrania. Podłogę najlepiej wykończyć miękką wykładziną dywanową, ale raczej z krótkim włosiem, bo taką łatwiej utrzymać w czystości.

Niezbędna garderoba

Projekty domów jednorodzinnych, nawet o niewielkiej powierzchni, zwykle przewidują oddzielne pomieszczenie na garderobę. Rozwiązuje ono problem przechowywania ubrań, butów i rozmaitych akcesoriów, w szafach i komodach w różnych częściach domu. Do zaprojektowania i wyposażenia garderoby warto wynająć firmę. Jeśli sami urządzamy to wnętrze, najlepiej zainwestować w system pionowych i poziomych szyn, do których mocuje się półki, wieszaki itd. Układ taki w razie potrzeby można łatwo zmodyfikować.

Pomieszczenie, w którym można się swobodnie poruszać, ma przynajmniej 4 m2 powierzchni. Optymalne jest 8-10 m2 - w zależności od liczby domowników. Najlepiej, gdy szerokość wnętrza umożliwia montaż na równoległych ścianach szaf o głębokości 60 cm. O pojemności garderoby decyduje również jej wysokość - najwyższe półki to idealne miejsce do przechowywania rzeczy używanych sporadycznie. Sporo miejsca zajmują ubrania wiszące - przyjmuje się, że na marynarki potrzeba ok. 135 cm wysokości, zaś na płaszcze i długie sukienki ok. 170 cm. W garderobie zaplanujmy też miejsce na sprzęt sportowy, walizki, pościel i ręczniki. Jeśli pozwala na to metraż, umieśćmy w niej również duże lustro oraz krzesło.

opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Castorama