Transmisja ciepła w grzejnikach

Dodano: wtorek, 30 maja 2017 10:35

W kwestii jakości powietrza w pomieszczeniu dużą rolę ogrywają grzejniki. Oddają one ciepło na dwa sposoby: przez konwekcję i przez promieniowanie. Od sposobu zaś zależy to, czy powietrze jest bardziej, czy mniej obciążone.

Konwekcja

Niektóre grzejniki wykorzystują naturalną zasadę zwaną konwekcją. Współdziałanie opadającego zimnego powietrza i unoszącego się powietrza ciepłego, zwłaszcza w pobliżu okien, tworzy barierę cieplną, która przeciwdziała schładzaniu i powstawaniu nieprzyjemnych przeciągów. To daje nam przytulne ciepło, które jest odczuwalne w wyjątkowo naturalny sposób.


Jak to działa? Powietrze ogrzane przy grzejniku unosi się, ochładza przy suficie i ścianach, a następnie opada z powrotem do grzejnika. Tam chłodne powietrze ogrzewa się i unosi ponownie. Niestety, wraz z generowanym przez ciepło konwekcyjne ruchem powietrza do pomieszczenia przedostaje się obciążający kurz.

Ciepło oddawane przez promieniowanie

Ciepło może być też oddawane przez promieniowanie, a dokładniej - w formie fal elektromagnetycznych. Grzejnik emituje fale. Okalające powierzchnie - ściany, sufity i podłogi - je przyjmują i przekształcają w energię cieplną. Po pewnym czasie okalające powierzchnie emitują ciepło. Nie powstaje przy tym przepływ powietrza, tzn. ciepło przekazywane jest bez użycia powietrza jako nośnika, więc nie powoduje unoszenia się kurzu.

Zastosowanie grzejników marki Zehnder minimalizuje zawirowania kurzu, co w sposób oczywisty wpływa na nasze zdrowie, komfort i higienę w pomieszczeniach.


 

tekst, rysunek i zdjęcia: Zehnder
oprac. Agnieszka Zygmunt