Styl skandynawski we wnętrzu

Dodano: czwartek, 01 czerwca 2017 09:41

Nasze zamiłowanie do stylu skandynawskiego we wnętrzach (i w stylu życia) nie słabnie, przeciwnie - to raczej trend zwyżkujący. Styl ten stanowi odzwierciedlenie cech ludzi z Północy: bezpretensjonalności, prostoty i naturalności.  Skąd w Polakach skłonność do naturalnych materiałów, bieli oraz prostego i funkcjonalnego designu?

Bez wątpienia jedną z głównych przyczyn jest pogoda. Podobnie jak Skandynawowie, staramy się kompensować sobie deficyt światła słonecznego jasnym, optymistycznym wystrojem, który z jednej strony będzie przytulny i sprawi nam przyjemność w długie zimowe wieczory, z drugiej zaś - będzie miał bezpretensjonalny, elegancki charakter. Polacy, tak jak Szwedzi, Finowie czy Duńczycy, są z reguły pragmatykami, co oznacza, że elementy wyposażenia muszą nie tylko pięknie wyglądać, lecz także służyć przez długie lata. Wielu z nas bliska jest również filozofia prostego życia i powrotu do natury, które stanowią motyw przewodni skandynawskiej stylistyki.

Naturalność stylu skandynawskiego

W taką wizję wymarzonego wnętrza doskonale wpisuje się MALOREN, najnowsza podłoga drewniana z kolekcji Skandinavien marki VOX.  Ambicją projektantów marki było stworzenie podłogi drewnianej, która pod względem wizualnym i funkcjonalnym jak najlepiej odda ten klimat. To lita dębowa deska, której szlachetny wygląd podkreśla subtelne bielone wykończenie. Producent zadbał, żeby widać oryginalne usłojenie drewna oraz sporadyczne występujące sęki, które podkreślają niepowtarzalność materiału. Dodajmy do tego jednolamelową konstrukcją podłogi, a okaże się, że mamy do czynienia z produktem, który prezentuje się niezwykle naturalnie nawet w dużych, reprezentacyjnych pomieszczeniach. Stanowi bazę dla wystroju w stylu skandynawskim, ale równie dobrze sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach.

Rzemieślnicze podejście do desek

Deska MALOREN, zanim zyska swój finalny wygląd, poddawana jest skomplikowanemu procesowi produkcyjnemu przy udziale wykwalifikowanych stolarzy. Na początku jest szlifowana, a następnie - postarzana za pomocą technologii szczotkowania. Dzięki temu zyskuje trójwymiarową fakturę. Ostatni etap to aplikacja odpowiednio dobranych lakierów, które podkreślą naturalny rysunek drewna, nadadzą mu ciekawą kolorystykę, a także zabezpieczą powierzchnię przed zbyt szybkim niszczeniem. W przypadku MALOREN postawiono na półmatowy lakier o delikatnej, białej nucie, która sprawia, że podłoga swoim wyglądem idealnie koresponduje ze skandynawską stylistyką.

Na uwagę zasługuje fakt, że przy całkowitej grubości deski (16 mm) aż 7 mm stanowi wierzchnia warstwa użytkowa. W praktyce oznacza to, że w przypadku powierzchniowych zarysowań lub uszkodzeń podłoga MALOREN może być kilkukrotnie odnawiana (cyklinowana i lakierowana). Deski mają długość od 35 do 120 centymetrów przy szerokości 12 centymetrów. Warto też dodać, że podłoga dębowa MALOREN to tylko jedna z odsłon kolekcji Skandinavien marki VOX. Portfolio podłóg inspirowanych Skandynawią liczy łącznie sześć wzorów, wśród których znajdziemy zarówno deski lite, jak i podłogę trzywarstwową.

tekst i zdjęcia: VOX
oprac. Agnieszka Zygmunt