Armatura bezdotykowa

Dodano: piątek, 02 czerwca 2017 14:54

W miejscach użyteczności publicznej z reguły montowana jest bezdotykowa armatura łazienkowa. Nie trzeba tłumaczyć, dlaczego - przemawiają za tym przede wszystkim względy higieniczne i ekonomiczne. W galeriach handlowych, biurowcach i budynkach służby zdrowia, czyli wszędzie tam, przebywa duża liczba osób i gdzie najłatwiej o kontakt z chorobotwórczymi bakteriami, bezdotykowe baterie umywalkowe są już standardem. Nie ma powodu, dla którego nie miałyby zagościć i w domach.

Firma Ferro w swej ofercie ma duży wybór bezdotykowej armatury. Oprócz baterii umywalkowych i pisuarowych, oferuje również mieszacze wody i piloty sterujące, pozwalające na zindywidualizowanie sposobu działania w zależności od potrzeb konkretnego użytkownika.

Baterie bezdotykowe

Zwolennicy absolutnej higieny doceniają obecne na rynku od 2014 roku urządzenia z serii Sirocco Sensor. To kolekcja baterii, w których strumień wody uruchamiany jest wtedy, gdy zamontowany w nich czujnik rozpoznaje obiekt - na przykład ręce umieszczone pod wylewką baterii - a zamyka się po ich usunięciu z pola jego działania. Przepływ wody wynosi w nich zaledwie 5 litrów na minutę. Rozwiązania sprawdzone w serii Sirocco zastosowane zostały we wprowadzonych w 2015 roku do oferty Ferro bateriach serii Mistral i Bora. To doskonały przykład proekologicznego wykorzystania nowoczesnych technologii w branży sanitarnej.

Kilka modeli baterii bezdotykowych przeznaczonych jest do zastosowania w miejscach, do których woda dostarczana jest do urządzenia w postaci wstępnie zmieszanej – są to niektóre wersje Sirocco Sensor i Bora Sensor. Jeśli zaś do baterii doprowadzona jest woda ciepła i zimna, warto skorzystać z modelu Mistral Sensor wyposażonego we wbudowany mieszacz lub z baterii typu Pre-Mixed z serii Sirocco i Bora Sensor, wyposażonych w mechaniczny mieszacz zewnętrzny MM10.
Bardziej zaawansowana technologia została zastosowana mieszaczu termostatycznym MT15B, w którym temperaturę administrator ustawia w zakresie 30-70°C , bez możliwości ingerencji w jej wartość przez osoby nieupoważnione do sterowania systemem. Jeden mieszacz MT15B zaopatrzy w wodę nawet pięć baterii bezdotykowych, więc jest to urządzenie bardzo wydajne.

Inne elementy armatury

Dopełnieniem wyposażenia łazienki w urządzenia działające na zasadzie detekcji są zawory pisuarowe Zephyr występujące w wersji podtynkowej lub natynkowej, a także bezdotykowe dozowniki na mydło w płynie Mistral i Bora, które stylistyką pasują do baterii należących do obu serii. Zastosowane w nich rozwiązania dają użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu dla użytkownika.

Niewątpliwym ułatwieniem sterowania ustawieniami tych urządzeń są przeznaczone dla nich piloty do zaworów i baterii i do dozowników. Z ich pomocą można ustawić zasięg detekcji, czas zabezpieczenia przed długotrwałym wypływem wody i czas blokady przed kolejnym użyciem, a także opóźniać włączanie i czas spłukiwania dla zaworów pisuarowych. Można również zaprogramować cykliczne spłukiwanie oczyszczające, które zapobiegnie zastojowi wody w rurach. W przypadku dozowników na mydło jeden pilot pozwala ustawić objętość dawki wypływającego mydła i wypełnić nim układ po napełnieniu wspólnego zbiornika.

Armatura bezdotykowa to przede wszystkim duże oszczędności w skali roku. Nowoczesne rozwiązania zapewniają napowietrzony, komfortowy przepływ około 5 litrów wody na minutę, przy ciśnieniu 3 bar (klasyczna bateria łazienkowa to około 12 l/min). Po roku użytkowania armatury bezdotykowej zwracają się koszty jej zakupu!

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Ferro