Jaka powinna być nowoczesna łazienka?

Dodano: czwartek, 08 czerwca 2017 11:19

Urządzanie łazienki to dzisiaj prawdziwe wyzwanie. Musi ona sprostać naszym wysokim oczekiwaniom pod względem funkcjonalności i być przynajmniej tak samo udana pod względem estetyki, co reszta domu. Jakość zastosowanych materiałów i detale wykończenia odgrywają w niej rolę równie istotną, co w kuchni czy w salonie. Łazienka zatem jest kolejną przestrzenią dla dobrego designu i nowoczesnych technologii.

Łazienka kojarzy się przede wszystkim z czystością i chłodnym, ascetycznym charakterem wyposażenia. Na takie wrażenie składają się: ściany wyłożone kafelkami, nieskazitelnie gładka ceramika sanitarna i metalowa armatura. Przy minimalistycznym wystroju rezygnacja z przepychu i feerii barw daje możliwość sięgnięcia po bardziej wyrafinowane formy i faktury. Z dominującymi w trendach wnętrzarskich szarością i bielą bardzo dobrze korespondują dodatki z wciąż modnego drewna i kamienia. Wykorzystanie ich naturalnych kształtów i struktur podkreśla perfekcję wykonania elementów tła. Jest to zarazem sposób wyrażenia ekologicznego stylu życia mieszkańców poprzez stworzenie nowoczesnego wnętrza w kolorach ziemi.

W roli oryginalnej dekoracji doskonale sprawdzi się zarówno kamień naturalny, jak i imitująca jego cechy faktura płytek. Z uwagi na swoje własności fizyczne drewno w  łazience powinno być wykorzystywane z dużą ostrożnością. Bardzo dobry efekt wizualny otrzymamy jednak, eksponując jego barwę i rysunek słojów na gładkich płaszczyznach, na przykład na powierzchni blatu. W ten sposób podkreślimy też kształt postawionej na nim umywalki. Ten sam rezultat osiągniemy dzięki elementom drewna w podłodze. Prostokątny fragment, na którym umieszczono wannę w kształcie dużej, owalnej białej misy wyodrębnia jej ciekawą formę z monochromatycznego tła. Zastosowanie  interesującej czterootworowej baterii wannowej z przełącznikiem wanna-natrysk i wyciąganą rączką natrysku jest pięknym dopełnieniem  aranżacyjnej kompozycji strefy kąpielowej.

Bezpretensjonalną ozdobą mieszkania są bambusowe dodatki. Trwałość i odporność na zużycie tej rośliny zapewniły jej wszechstronne wykorzystanie w urządzaniu wnętrz. Bambus nie pochłania zapachów ani wilgoci i ma właściwości bakteriobójcze, jest więc doskonałym materiałem do stosowania również w łazience. Jego ciepła kolorystyka i geometryczny układ włókien sprawiają, że chętnie po niego sięgają zwolennicy ekologicznego wzornictwa. Praktyczne akcesoria bambusowe - kubki, wieszaki, mydelniczka czy dozownik na mydło - to niebanalne ozdoby tworzące naturalny, egzotyczny klimat,  który pasuje do współczesnego designu.

Dostępność różnorodnych rozwiązań w strefie prysznica stwarza duże możliwości aranżacyjne. Nie trzeba jej architektonicznie wyodrębniać z reszty pomieszczenia. Odpływ liniowy w podłodze pozwala na rezygnację z ograniczającej przestrzeń kabiny, a umieszczenie boksu podtynkowego zmniejsza do minimum widoczne elementy armatury. Nowoczesność to przede wszystkim dążenie do maksymalnej wygody i wysokiej estetyki.

Komfort użytkowania, uzyskany dzięki materiałom wysokiej jakości i świetnemu designowi, opartemu na grze faktur i linii, sprawiają, że łazienka staje się idealnym miejscem do regeneracji sił i relaksu.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Ferro