Pięć pomysłów na dobrze zaprojektowaną łazienkę

Dodano: wtorek, 04 lipca 2017 13:28

Z łazienki wszyscy często korzystamy, musi być więc ona wysoce funkcjonalna. Nie można jednak zapominać o tym, że ma być też estetyczna. Projektowanie łazienki na własną rękę może być nie lada wyzwaniem, dlatego przedstawiamy wskazówki, które pozwolą na stworzenie pomysłowej aranżacji. W dużych marketach dostaniemy już wszystko, co może uczynić naszą łazienkę miejscem komfortowym i efektownym. Możemy kupić dekoracyjne baterie łazienkowe, ceramikę o najróżniejszych formach, a także spłuczki uruchamiane na fotokomórkę. Jednak jak odpowiednio wykorzystać te elementy, by w łazience stworzyć przyjazny klimat?

Łazienka - projekt szyty na miarę

Dobry projekt łazienki należy zacząć od określenia oczekiwań, potrzeb oraz nakładów finansowych, jakie możemy na nią przeznaczyć. Niezależnie od tego, czy chcemy zaprojektować nową łazienkę, czy odnowić starą, trzeba pamiętać, że jest to inwestycja, która wymaga dobrego przygotowania.

Powierzchnia to najważniejsze kryterium, jakie musimy brać pod uwagę podczas urządzania łazienki. Wybór wanny, prysznica, umywalki czy mebli zależny od wielkości łazienki oraz układu kanalizacji w naszym domu. Aranżację warto zacząć od stworzenia planu na papierze milimetrowym, biorąc pod uwagę odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami oraz, oczywiście, układ instalacji elektrycznej i sanitarnej.

Ergonomia i funkcjonalność

Mała umywalka czy wanna nie dodadzą optycznie przestrzeni w małej łazience, dlatego nie warto kupować najmniejszych urządzeń kosztem naszej wygody. Niewielką łazienkę można optycznie powiększyć, wieszając lustra, stosując jasne kolory, bądź ukrywając pojemne szafki w ścianie. Na dodatek wcale nie ma konieczności stawania przed wyborem: wanna czy prysznic. Problem rozwiąże parawan nawannowy, najlepszy będzie całkowicie przezroczysty i bezbarwny.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli jesteśmy posiadaczami pokoju kąpielowego albo dużej łazienki. Projekty zakładają wówczas dużą wannę, umiejscowioną nawet na środku łazienki, albo montaż jednocześnie prysznica i wanny. Obecnie nastąpiła również zmiana w montażu armatury łazienkowej. Projekt łazienki zakłada montaż podtynkowy, czyli zakuty w ścianie, a na płytkach widoczne są jedynie elementy natynkowe. Dzięki temu łazienka zyska na lekkości i elegancji.

Aranżacja ścian i podłóg

Projekty łazienek uwzględniają, oczywiście, odpowiednią aranżację ścian i podłóg. Na rynku jest ogromy wybór płytek i materiałów dekoracyjnych. Płytki ceramiczne i szklane, kamień, beton, drewno, tafle szkła, tapety winylowe to tylko niektóre propozycje. Warto podzielić łazienkę na strefy: umywalka, wanna, toaleta. Tym sposobem osiągniemy ład i porządek.

Materiały dekoracyjne sprawdzą się niemal w każdej łazience na danym fragmencie, tworząc ozdobę pomieszczenia. Należy pamiętać, że wzorzyste ściany pomniejszają optycznie łazienkę. Gdy chcemy tego uniknąć, lepiej wybrać jednolite z małym wzorem.

Podłoga również zasługuje na dużo uwagi. Coraz popularniejsze jest lite, odporne na wilgoć drewno, takie jak wenge, merbau, lapacho, modrzew, jawor, klon. Przed wyborem podłogi należy określić swoje oczekiwania - np. co do tego, czy chcemy montować ogrzewanie podłogowe. Niektóre drewniane podłogi już się z nim nie kłócą. Bardzo dobrym materiałem do tego celu jest też beton, który może być pomalowany na dowolny kolor.

Oświetlenie w łazience

W łazience potrzebujemy kilku źródeł światła, przede wszystkim ogólnego, który rozświetli całą powierzchnię oraz dobrego oświetlenia nad lustrem i umywalką. Światło główne ma za zadanie poprawienie widoczności przy sprzątaniu, a także czynnościach higienicznych. Mogą to być żarówki halogenowe w podwieszanym suficie albo lampa z kloszem dobrze przepuszczającym światło.

Aby móc wykonać perfekcyjnie makijaż albo starannie ogolić zarost, warto zamontować kinkiety z zamkniętymi kloszami po obu stronach lustra. Dobrze oświetlą twarz, nie zmieniając jej koloru. W łazience nie powinno montować się lampy wiszącej, stojącej lub stołowej, ponieważ może krępować ruchy, a co najważniejsze - grozi porażeniem prądem w kontakcie z wodą.

Meble i dodatki

Najlepszym rozwiązaniem do łazienki są szafki wnękowe. Na kosmetyki wystarczy niższa, o głębokości 10 cm, na ręczniki potrzeba takiej, która ma ok. 40 cm. W polskich domach najczęściej możemy spotkać białe meble, jednak na rynku jest ogromny ich wybór, od drewnianych po kolorowe. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się jasne kolory, w dużych - mamy dowolność aranżacyjną. W szafce na kosmetyki warto zamontować szklane półki, które ułatwią szybkie przejrzenie zawartości. Na samym dole lub górze powinny się znajdować rzeczy, których używamy rzadko.

Umeblowania nie musi stanowić jedynie szafka na kosmetyki i ręczniki. Ładną dekoracją łazienki będzie również szafka wnękowa na pralkę, która może być otwarta lub zamknięta. A co z koniecznymi akcesoriami, które z reguły nie zdobią łazienki, takimi jak szczotka do WC? Najlepiej będzie zharmonizować je z bateriami łazienkowymi. Niektórzy producenci oferują całe serie dodatków takich jak mydelniczki, kubki na szczoteczki czy wieszaki na ręczniki.

Przed przystąpieniem do pracy bardzo dobrym rozwiązaniem jest wizualizacja łazienki, dzięki temu będziemy mogli zweryfikować swoje oczekiwania do naszych możliwości, a także zaplanować budżet na aranżację łazienki.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Vabo