Włoskie płytki kamionkowe

Dodano: środa, 05 lipca 2017 16:33
Włoskie płytki kamionkowe

Kamionka porcelanowa to wyrób ceramiczny wytwarzany na bazie gliny z dodatkiem szamotu lub piasku kwarcowego, a następnie wypalany w temperaturze ok. 1300°C. Przed włożeniem do pieca produkty z kamionki pokrywa się minerałami, dzięki czemu w trakcie wypalania na ich powierzchni tworzy się szklista powłoka o zaprojektowanym przez rzemieślnika wzorze i odcieniu.

Technika ta wykorzystywana jest m.in. do produkcji płytek podłogowych, a jej tradycja sięga starożytności. Rozwój technologii sprawił, że płytki kamionkowe stały się niezwykle atrakcyjnym wizualnie i trwałym pomysłem na wykończenie posadzki. Na szczególną uwagę zasługują produkty włoskiej marki Serenissima, która uznawana jest za eksperta w dziedzinie kamionki porcelanowej.

Mistrzowie kamionki porcelanowej

Ceramica Serenissima to manufaktura, która specjalizuje się w tworzeniu płytek kamionkowych przeznaczonych do użytku domowego i przestrzeni publicznych. Założona została blisko 50 lat temu (w 1968 roku) przez Cav. Lamberto. Używa nowoczesnych technologii i inspiruje się naturalnymi materiałami ze świata natury. Jest ceniona w dziedzinie ceramiki architektonicznej, a jej kamionkowe płytki to kwintesencja włoskiego stylu na najwyższym poziomie. Kolekcje projektowane są w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby klientów spragnionych świadomej i funkcjonalnej elegancji. Dzięki stale prowadzonym badaniom firma może zagwarantować swoim klientom płytki kamionkowe o znakomitych parametrach technicznych, wyróżniające się na rynku pod względem jakości i wzornictwa.

Kolekcje ze Skandynawią w tle

Niedawno marka Serenissima zawitała do Polski. W salonach sieci z wyposażeniem wnętrz Dekorian znajdziemy dwie najnowsze kolekcje płytek kamionkowych włoskiego producenta. Pierwsza z nich, Newport 2.0., to charakterystyczne dla surowego stylu skandynawskiego mozaiki imitujące strukturę naturalnego drewna: brzozy, hebanu, jodły czy dębu. Druga to Norway, czyli kamionkowa metafora historii drzew krajów Północy, wyrażona w fakturze materiału i kolorystyce: od chłodnych, jasnych kombinacji bieli i szarości, po ciepłe, słoneczne odcienie brązu - od drzew wystawionych na próbę przetrwania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, po młode pędy, które budzą się wiosną do życia.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Home Sweet Home PR