Przemalowanie ścian z ciemnego na jasny

Dodano: wtorek, 08 sierpnia 2017 10:32
Przemalowanie ścian z ciemnego na jasny

Co zrobić, kiedy ulubione do niedawna intensywnie kolorowe lub ciemne ściany zaczynają nas nudzić? Albo kiedy dziecko dorasta i zmienia zainteresowania oraz preferencje estetyczne? Oczywiście - przemalować. Ale wtedy pojawia się pytanie: jak to zrobić? Zeszlifować ciemną warstwę? Malować od razu docelową farbą, czy może najpierw użyć białej, by dopiero potem nałożyć wymarzony pastelowy odcień?

Jeżeli ściany mają kolor tylko o kilka tonów ciemniejszy od planowanego, wystarczy oczyszczoną ścianę pokryć przynajmniej dwoma warstwami koloru docelowego. Nowoczesne farby mają wysokie współczynniki krycia - na tyle, że w wielu przypadkach pokrywają także powierzchnie o ciemnych barwach. Jednak jeśli kolor bazowy jest intensywny i należy do innej gamy barw lub jest bardzo ciemny, dla pewności, że efekt końcowy będzie dobry, powinno się przed użyciem docelowej farby wykonać krycie farbą gruntującą.

Po zagruntowaniu ściany można nanieść na jej powierzchnię dowolny, jaśniejszy kolor, zmieniając tym samym eksplodujący neonowymi barwami pokój szalonej nastolatki w buduar romantycznej młodej kobiety lub przeistaczając mroczną jaskinię wyprowadzającego się z domu słuchacza heavy metalu w cukierkowy pokój jego młodszego brata przedszkolaka.

Malowanie farbą gruntującą stonuje kolor, który chcemy zamalować, a jednocześnie wzmocni podłoże i poprawi przyczepność nowej, wierzchniej warstwy. Grunt przed użyciem należy dokładnie wymieszać, a ścianę oczyścić, odkurzyć i odtłuścić. Farbę gruntującą nanosi się za pomocą pędzla lub wałka, uprzednio przelewając część farby do kuwety. Podczas malowania należy zacząć od miejsc trudno dostępnych, kątów oraz krawędzi ścian, do pomalowania których wykorzystujemy mały wałek lub pędzelek, a potem przejść do nanoszenie gruntu na powierzchni ścian równomiernymi warstwami pionowymi od góry do dołu. Trzeba uważać, żeby nie powstawały zacieki.

Po dokładnym wyschnięciu ściany można przystąpić do właściwego malowania. Nakładanie docelowego koloru powinno wyglądać podobnie: najpierw kąty i krawędzie, potem pozostała część ściany. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, należy nanieść drugą - prawdopodobnie ostateczną.

Przemalowanie pokoju na jasny kolor wprowadzi do niego światło i przyjemny klimat. Jeśli wcześniejsza decyzja o zastosowaniu koloru ciemnego była podyktowana większą podatnością na zabrudzenia danego miejsca, nowa, jasna warstwa powinna być wykonana przy użyciu farby plamoodpornej. Dzięki temu można cieszyć się jasnymi ścianami nawet w problematycznych miejscach.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Magnat Farby