Baterie do łazienki i kuchni

Dodano: poniedziałek, 06 sierpnia 2018 09:00
Baterie do łazienki i kuchni

Wyposażenie łazienki czy kuchni w zawory czerpalne zwane popularnie bateriami wymaga nie tylko kierowania się przy ich doborze wyglądem czy funkcjonalnością, ale również trzeba brać pod uwagę wymagany dla konkretnych modeli sposób podłączenia do instalacji wodociągowej oraz zapewnienie odpowiednich parametrów dopływu wody – dostatecznej wydajności, temperatury i ciśnienia.

Jakie muszą być parametry instalacji wodnej?

Zamontowanie standardowych baterii z reguły nie wymaga specjalnych warunków pracy instalacji wodociągowej, jeśli zapewnia ona wydajność (na doprowadzeniu) przynajmniej ok. 8 litrów/min i przy ciśnieniu nie mniejszym niż 1,5 bara.

W razie wątpliwości warto to sprawdzić i ewentualnie zmodernizować instalację. Jednak efektywne korzystanie z niektórych urządzeń sanitarnych wymaga zasilanie o większej wydajności i ciśnieniu.

Duży przepływ, na poziomie 20-30 litrów/min, potrzebny będzie do zasilania intensywnie działającej deszczownicy. Wiąże się to również z zapewnieniem odpowiedniego odpływu - syfon i instalacja kanalizacyjna muszą mieć wystarczająca przepustowość.

Dodatkowo, wymagane będzie korzystanie z dostatecznie wydajnego urządzenia do podgrzewania wody, gdyż np. w systemie przepływowym potrzebna moc podgrzewacza może sięgać ponad 50 kW.

Odpowiednio wysokie ciśnienie w instalacji jest konieczne w przypadku podłączenia np. panelu natryskowego z dyszami do hydromasażu. Urządzenie takie pracuje wydajnie z reguły gdy ciśnienie wynosi przynajmniej 3 bary.

Jakie są typy baterii?

Ze względu na zakres zastosowania jak i ich budowę, dostępne w handlu baterie oferowane są najczęściej w formie kolekcji o określonej formie zdobniczej z przeznaczeniem do zamontowania przy umywalce, wannie, natrysku czy bidecie oraz jako baterie zlewozmywakowe.

Zróżnicowany jest również obszar ich zastosowania - z przeznaczeniem do użytku domowego lub w miejscach publicznych, gdzie najczęściej instaluje się baterie ze sterowaniem bezdotykowym.

Poszczególne modele baterii mogą różnić się między innymi sposobem sterowania wypływem wody, regulacją jej temperatury, sposobem zamontowania czy wykończeniem powierzchni. Niekiedy baterie czerpalne są przystosowane do zamontowania tylko na określonym modelu przyboru sanitarnego (umywalce, wannie).

Warto więc przyjąć zasadę sprawdzenia dopasowania wybranej baterii do urządzenia, na którym ma być zamontowana, jak i wymagań co do jej podłączenia, korzystając np. z dokumentacji technicznej wyrobu (wymiary, średnice podłączeń itd.).

Podstawowy asortyment produktów stanowią baterie zespolone, w których w jednym korpusie umieszczone są pokrętła do regulacji intensywności strumienia czerpanej wody i jej temperatury, układ wypływu w formie ruchomej lub nieruchomej wylewki albo podłączenie do elastyczne przewodu, a także króćce przyłączeniowe do instalacji wodociągowej.

Pod względem funkcjonalnym baterie standardowe występują w kilku odmianach:

Dwuuchwytowa bateria wannowa RETRO ze słuchawką prysznicową, montaż w ścianie, fot. Armatura Kraków
Dwuuchwytowa bateria wannowa RETRO ze słuchawką prysznicową, montaż w ścianie, fot. Armatura Kraków
  • baterie dwuuchwytowe mają dwa niezależne pokrętła do regulacji intensywności wypływu wody zimnej i ciepłej, a jej zmieszanie w celu uzyskania pożądanej temperatury polega na doświadczalnym ustawieniu obu pokręteł. Ten typ baterii oferowany jest zwłaszcza w stylizacji retro lub z przeznaczeniem do podłączeń wielootworowych.
  • baterie jednouchwytowe to odmiana obecnie najczęściej instalowana. Jednym pokrętłem- dźwignią ustala się zarówno strumień czerpanej wody jak i jej temperaturę. Rozwiązanie takie umożliwia wyposażenie baterii w ogranicznik temperatury i wypływu (tzw. przycisk eko), który można w razie potrzeby wyłączyć.

Podział baterii ze względu na sposób montażu:

  • baterie naścienne montowane nad przyborem, do których rury zasilające umieszcza się w ścianie (np. pod płytkami okładzinowymi czy panelem)
  • baterie stojące przystosowane do zamontowania np. na umywalce, brzegu wanny lub blacie z doprowadzeniami „po wierzchu” lub pod osłoną.

Obie odmiany występują w wariantach jedno- dwu- lub wielootworowych, co określa liczbę otworów w podłożu czy przyborze sanitarnym koniecznych do ich podłączenia.

Baterie do umywalki

Ceramiczne umywalki łazienkowe przystosowane są najczęściej do zamontowania na nich jednootworowej baterii stojącej dzięki fabrycznie wykonanemu otworowi, ale bywają też modele pozwalające na założenie baterii dwuotworowej lub poza obrysem misy - w blacie.

Bateria umywalkowa jednouchwytowa Stillo, fot. Ferro
Bateria umywalkowa jednootworowa Stillo, fot. Ferro

W większości są to baterie jednouchwytowe o różnorodnych formach stylistycznych i powłoce dekoracyjnej. Niekiedy zintegrowane są z mechanizmem sterowania korkiem zamykającym odpływ i dostarczane w komplecie z tzw. półsyfonem.

W wersji standardowej podłączenie wykonuje się od spodu umywalki z użyciem elastycznych wężyków i osłania postumentem lub pół-postumentem. Przy instalacji z odkrytym podejściem wężyki zastępowane są przez sztywne, chromowane rurki podłączone do ozdobnych kolanek zaciskowych osadzonych na ścianie.

Baterie wannowe

W tej grupie dominują baterie naścienne, jednouchwytowe i dwuotworowe wyposażone w przełącznik wypływu wylewka-prysznic.

W razie potrzeby np. brak możliwości podłączenia do rur prowadzonych w ścianie, mogą być łatwo przystosowane do zamontowania na brzegu wanny dzięki ozdobnym kolanom, a w powszechnie używanych wannach akrylowych wykonanie odpowiednich otworów nie stwarza problemów.

Ich wycięcie konieczne będzie również przy instalowaniu nawannowych baterii wielootworowych (najczęściej trzy- lub czterootworowych) do oddzielnego osadzenia pokręteł sterujących, wylewki i przejścia dla chowającego się pod wanną węża prysznica.

Bateria wannowa 4-otworowa MOKAIT, fot. Armatura Kraków
Bateria wannowa 4-otworowa MOKAIT, fot. Armatura Kraków

Przy instalacji baterii nawannowych warto utworzyć w obudowie wanny dostatecznie duże drzwiczki serwisowe, choćby z dostępem z sąsiadującego z łazienką pomieszania.

Baterie natryskowe

Ten rodzaj baterii montowany jest w kabinach prysznicowych, jako wyposażenie paneli natryskowych lub samodzielne urządzenia dostępne w wersji natynkowej lub podtynkowej. Standardowy zespół sterujący w najprostszej jednouchwytowej formie, połączony jest z elastycznym wężem z tzw. słuchawką, którą można zawiesić na zamocowanym do ściany drążku.

Deszczownia z natryskiem i baterią prysznicową Algeo, fot. Ferro
Deszczownia z natryskiem i baterią Algeo, fot. Ferro

Bardziej komfortowe korzystanie z natrysku zapewni bateria wyposażona w głowicę termostatyczną, dzięki której automatycznie utrzymywana będzie nastawiona temperatura wypływającej wody. Zabezpiecza ona przed nieprzyjemnymi, gwałtownymi skokami temperatury spowodowanymi np. zmiennym ciśnieniem w instalacji czy zwiększonym rozbiorem ciepłej wody przygotowanej w urządzeniach przepływowych.

Baterie natryskowe montowane są jako naścienne, z tym, że ukrycie rur w murze może dotyczyć tylko odcinka zasilającego (do korpusu baterii) jak też doprowadzenia rury do wypływu z deszczownicy.

Różne też mogą być formy połączenia z instalacją. Najprostsze, to bezpośrednie podłączenie baterii do końcówek rur wychodzących ze ściany i dalsze doprowadzenie wody zewnętrzną rurą ozdobną do natrysku.

W innej wersji rura ta ukryta jest w ścianie, a do podłączenia baterii należy zamontować specjalną puszkę w murze, którą osłania się dekoracyjną rozetką.

Baterie zlewozmywakowe

Mają podobną budowę jak baterie umywalkowe, ale ze znacznie dłuższą i wyższą wylewkę, niekiedy w formie wysuwanego prysznica, co ułatwią np. mycie dużych przedmiotów. Wylewka z reguły jest też obrotowa, a w wersji przeznaczonej do zamontowania pod nisko osadzonym oknem, również składana, co umożliwia jego otwarcie.

Bateria zlewozmywakowa stojąca z wysuwaną wylewką Genova VerdeLine, fot. Ferro
Bateria zlewozmywakowa stojąca z wysuwaną wylewką Genova VerdeLine, fot. Ferro

Zamocowanie baterii zlewozmywakowej wymaga wykonania otworu montażowego w przewidzianym miejscu na brzegu zlewozmywaka ze stali nierdzewnej lub konglomeratu, a przy małych, jednokomorowych zlewach - w blacie kuchennym.

Autor: Cezary Jankowski

opracowanie: Aleksander Rembisz

zdjęcie otwierające: Ferro, Armatura Kraków

zdjęcia w tekście: Ferro