Ochraniacz na materac - jaki wybrać?

Dodano: poniedziałek, 19 listopada 2018 10:18
Ochraniacz na materac - jaki wybrać?

Gdy dokonałeś już wyboru idealnego materaca, dopasowanego do twoich potrzeb i zapewniającego wygodę podczas snu, nie zapomnij dokupić do niego ochraniacza. Bardzo często zapomina się o tym małym elemencie, stosując zamiast typowej nakładki na materac, zwykle prześcieradło. Warto jednak mieć ochraniacz na materac, a dopiero na niego zakładać prześcieradło. Co daje nakładka na materac? Czym się kierować przy jej wyborze?

Po co są nakładki na materac?

Ochraniacz na materac, jeśli jest dobrej jakości, to skutecznie ochroni materac przez zabrudzeniami. Płyny, pot i inne zanieczyszczenia, które mogą pojawić się w łóżku, nie przedostaną się do materaca.

Materac bardzo trudno uprać, więc nawet drobne zalanie napojem, może skończyć się plamą nie do zmycia. Tymczasem nakładkę na materac można zdjąć i uprać - jest to czynność o wiele łatwiejsza i szybsza do zrobienia niż pranie całego materaca.

Ochraniacz na materac nie przepuści także bakterii, roztoczy czy grzybów, dzięki czemu materac pozostanie wolny od alergenów i szkodliwych drobnoustrojów.

Materiał wykonania nakładki na materac

Producenci wykonują ochraniacze na materace z różnych materiałów. Niektóre są miłe w dotyku, inne dobrze chronią, jeszcze inne zapewniają połączenie obu tych cech.

Ta ostatnia grupa jest najlepszym wyborem, ale też trzeba się liczyć z tym, że taka nakładka na materac z materiału przyjemnego w dotyku i skutecznie chroniącego przez drobnoustrojami i wilgocią będzie kosztowała najdrożej ze wszystkich typów tych produktów.

Najczęstsze materiały użyte do produkcji nakładki na materac to:

 • Materiał frotte połączony z powłoką PVC wodoodporną, która chroni przed wilgocią, ale nie przepuszcza powietrza lub z membraną poliuretanową PU, która chroni przed wilgocią, roztoczami, drobnoustrojami i przepuszcza powietrze;
 • Tkanina typu molton połączona z membraną poliuretanową PU;
 • Pikowana tkanina policotton, która zabezpiecza materac przed mechanicznymi uszkodzeniami;
 • Dzianina jersey połączona z membraną poliuretanową PU;
 • Pikowana tkanina mikrofibra lub włóknina z membraną poliuretanową PU;
 • Bawełniana tkanina ze srebrną nicią, zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz rozładowywanie ładunków elektrostatycznych.

Niektórzy producenci oferują swoje własne, innowacyjne materiały. Przykładowo ochraniacz na materac TEMPUR®-Fit jest wykonany z włókien TENCEL, które są miłe w dotyku, odprowadzają wilgoć i są przewiewne.

Sprawdź je na stronie www.tempur.com

Na co zwrócić uwagę, wybierając ochraniacz na materac?

Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając ochraniacz na materac:

 • Rozmiar - ochraniacz musi być idealnie dopasowany do materaca, tak by nie przesuwał się, jak standardowe prześcieradło i nie wymagał codziennego poprawiania.
 • Sposób nakładania na materac - są nakładki w formie pełnego obszycia, są takie jak maty nakładane tylko z góry lub jak prześcieradła z gumkami w rogach, by lepiej dopasowywały się do materaca, jak np. TEMPUR®-Fit, który można traktować jako ochraniacz na materac, ale też jako prześcieradło wysokiej jakości.
 • Wodoodporność - nakładka na materac musi być wodoodporna, by zapobiegała przedostawaniu się wilgoci na materac i powstawaniu zabrudzeń.
 • Przewiewność - ważne jest też, by ochraniacz przepuszczał powietrze, aby materac mógł oddychać, a skóra nie pociła się nadmiernie przy kontakcie z ochraniaczem.
 • Sposób czyszczenia - nakładka musi nadawać się do prania w dość wysokich temperaturach, tak by skutecznie dało się usunąć w praniu wszelkie zabrudzenia, ale też powinna dać się prać w pralce, aby nie było konieczne każdorazowe udawanie się do pralni chemicznej; optymalnie ochraniacze powinny być prane w temperaturze 90 stopni w pralce; zdarza się, że nakładki mają limit temperatury aż 120 stopni i nadają się do sterylizacji, jednak aż tak zaawansowane czyszczenie nie jest konieczne w warunkach domowego użytkowania materacu i nakładki.

Jeśli wybrałeś wysokiej jakości materac, to nie oszczędzaj na nakładce na niego. W przeciwnym razie kosztowny i świetny materac nie posłuży ci latami, bo ulegnie zabrudzeniom czy uszkodzeniom mechanicznym.

Źródło i zdjęcie: TEMPUR