Podłoga polakierowana w jeden dzień

Podłoga polakierowana w jeden dzień

Dodano: czwartek, 25 września 2014 07:04

Podłogi są szczególnie narażone na eksploatację, dlatego warto je zabezpieczyć, by dłużej zachowały elegancki wygląd. Sezon prac remontowych na zewnątrz już się zakończył, ale jesień to dobry moment, żeby odnowić podłogi w mieszkaniu. Jeśli nasza drewniana podłoga wymaga odświeżenia lub nie została jeszcze zabezpieczona, warto ją polakierować.

Popularne lakiery rozpuszczalnikowe bardzo długo schną i mają drażniący zapach. Te właściwości praktycznie wykluczają ich używanie podczas jesiennej aury, gdyż pomieszczenie po ich zastosowaniu wymaga wielogodzinnego wietrzenia.  Na rynku są dostępne lakiery szybkoschnące, które pozwalają samodzielnie wykonać lakierowanie. Ich aplikacja jest bardzo prosta, dzięki czemu praca staje się łatwa i przyjemna, a lakierowanie nie jest uciążliwe dla domowników. Dodatkowo nadają się do każdego rodzaju drewna, więc nie trzeba się obawiać, że produkt nie zostanie odpowiednio dobrany.

Lakier tworzy warstwę wierzchnią, zabezpiecza przed wnikaniem wody, zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Drewniana podłoga przeznaczona do lakierowania powinna być wycyklinowana, sucha, czysta i odpylona. Lakier, który będzie nanoszony na drewnianą podłogę należy starannie wymieszać.

By nasza podłoga ładnie wyglądała polecam nanieść 3 warstwy lakieru w odstępach 2 godzinnych pomiędzy malowaniami. Przed naniesieniem ostatniej warstwy warto delikatnie przetrzeć polakierowaną powierzchnię papierem ściernym o grubości 220-240, a następnie delikatnie odpylić wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia.  Lakier należy nanosić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej w temperaturze minimum +5, maksimum +20°C.

Preparat może być nanoszony za pomocą pędzla lub aplikatora. Narzędzia muszą być jednak dobrej jakości, by nie zepsuć finalnego efektu. Zawsze należy odczekać zalecaną przez producenta liczbę godzin, niezbędną do wyschnięcia produktu, po czym możemy przejść do nałożenia kolejnej warstwy lakieru.

Na polskim rynku dostępny jest produkt, który zapewnia kompleksową ochronę podłóg. Jest to Lakier do podłóg Altax TWARDY JAK DIAMENT, który ze względu na dużą twardość i odporność na ścieranie oraz zarysowania, skutecznie zabezpiecza drewniane podłoga. Występuje w wersjach bezbarwnych i koloryzujących. Dodatkowo chcąc ułatwić sobie pracę możemy skorzystać z dołączonego Aplikatora Zrób-to-sam, dzięki któremu polakierujemy podłogę jeszcze szybciej i skuteczniej.

Po zakończeniu pracy dobrze jest odczekać około 72 godziny przed przywróceniem pomieszczenia do eksploatacji, z kolei dywan można położyć po upływie 5 dni. Pełna eksploatacja jest możliwa po pełnym utwardzeniu produktu, czyli po około 7-10 dniach.

Krótki czas wysychania i brak intensywnego zapachu sprawia, że lakierowanie podłóg może być czynnością prostą. Polakierowana drewniana podłoga będzie nam służyć przez lata, a dodatkowo będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami oraz zyska piękny wygląd.

Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax